Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Kredyt bez ubezpieczenia w banku? W porządku, ale będzie droższy!

Opublikowano: 07-10-2015 ubezpieczenie

Wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja U docelowo miała dawać kredytobiorcom pełną dowolność w zakresie wyboru ubezpieczeń, które będą stanowiły zabezpieczenie kredytu hipotecznego. W rzeczywistości Rekomendacja U ma się nijak do praktyki, bowiem banki stosują się do tego prawa, aczkolwiek podpisanie umowy kredytowej z dowolnie wybranym ubezpieczeniem będzie po prostu droższy, a nierzadko po prostu nieopłacalny. Expander obliczył, iż w 10 z 18 wziętych pod lupę ofert banków samodzielny wybór ubezpieczenia prowadzi do wyższego kosztu kredytu. Z obliczeń ekspertów wynika, iż zmiana ubezpieczenia może prowadzić nawet do dwukrotnego podwyższenia marży, która będzie nam towarzyszyła przez cały okres spłaty.

Banki stosują się do Rekomendacji U wydanej przez KNF

Zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, które zostały zawarte w Rekomendacji U to przede wszystkim sposób wyboru wymaganego ubezpieczenia kredytu. W treści dokumentu znalazł się między innymi zapis o konieczności poinformowania przez bank każdego przyszłego kredytobiorcy o możliwym wyborze innego ubezpieczenia od tego, które proponuje mu bank. W rzeczywistości w rachubę weszły także warunki, które opracowały na własną rękę banki. A takowe są skrajnie niekorzystne z punktu widzenia klienta. Zarówno KNF, jak i klienci spodziewali się, iż posiadając polisę na życie lub ubezpieczenie mieszkania na etapie zaciągania kredytu unikną konieczności dokupienia kolejnej polisy, jednak to złudne marzenia. W rzeczywistości tańsze lub oferujące szerszy zakres ubezpieczenie innej firmy przyniesie niewiele korzyści, gdy wziąć pod uwagę wyższy koszt kredytu.

Nawet dwukrotnie wyższa marża dla klientów z własnym ubezpieczeniem

Modelowym przykładem podejścia banków do sprawy jest oferta mBanku. Bank proponuje kredyt z ubezpieczeniem uwzględniającym poważne choroby, który kosztuje 1,4% kwoty kredytu przez pierwsze dwa lata spłaty, a następnie 4% wysokości raty kredytowej. Wybór własnego ubezpieczenia nie stanowi najmniejszego problemu, ale wówczas marża szybuje osiągając dwukrotnie wyższą wartość. Na podobny krok zdecydował się Deutsche Bank, w którym przez dwa lata ubezpieczenie stanowi wydatek 1,8% kwoty kredytu, natomiast w kolejnych latach to 0,048% kwoty kredytu miesięcznie. Rezygnacja z ubezpieczenia Deutsche Banku wiąże się z marżą wyższą o 1,1%. Własne ubezpieczenie podwyższa marżę w Raiffeisen Polbanku o 0,5%. Warto odnotować, iż najkorzystniejszą ofertę w tym zakresie posiada Bank Millennium, który pozwala na wybór dowolnego ubezpieczenia. Dopiero brak jakiejkolwiek polisy na życie podwyższa marżę o 0,5%.

Niewielkie korzyści rekomendacji U

Wbrew pozorom przygotowana przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja U przyniosła niewielkie korzyści dla kredytobiorców. Od niedawna otrzymują oni karty produktów, na których w przejrzystej formie zaprezentowane są szczegóły ubezpieczenia. Ponadto Rekomendacja U zobowiązuje banki, które są ubezpieczycielami klientów do podejmowania działań w ich interesie.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *