Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Korzystne zmiany w programie 500 plus

News Opublikowano: 02-08-2016
Kto może skorzystać z programu Rodzina na Swoim?

Program rodzina 500 plus cieszy się ogromną popularnością. Nic więc dziwnego, że prezydent podpisał ustawę, która dodatkowo wspiera polskie rodziny. Jakie są  założenia programu? Co nowego wnosi ustawa?

Założenia programu Rodzina 500 plus po zmianie

Znowelizowana ustawa wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia i ma za zadanie chronić polskie rodziny przed zmniejszeniem m.in. wysokości świadczeń alimentacyjnych. Zgodnie z jej założeniami nie będzie mógł ich zająć komornik. Dla osób otrzymujących świadczenia niepodlegające egzekucji będą również utworzone specjalne subkonta.

Nowy projekt ustawy był inicjatywą prezydenta Dudy, który to w kwietniu br. podkreślał w wywiadzie dla PAP, że: „Chodzi o to, żeby to świadczenie – 500 złotych na dziecko – nie mogło być powodem obniżenia świadczeń alimentacyjnych przez sądy przy ich ustalaniu. Tak, że jest większy dochód w rodzinie, ponieważ jest 500 plus, a zatem ten, kto jest zobowiązany do alimentów będzie płacił mniej, bo jest 500 plus. Nie, tak nie może być”.

Program 500 Plus ma wspomagać polskie rodziny w wychowywaniu dzieci, a nie obniżać składki alimentacyjne, które należą się rodzicowi samotnie wychowującym swoje pociechy.

Zdaniem przedstawicieli banków a także komorników, takie rozwiązanie może nie być do końca skuteczne, stąd też rząd przewiduje utworzenie dodatkowych subkont na które miałyby być przelewane pieniądze. Dostęp do nich mieliby wyłącznie rodzice.

Przypominamy, że świadczenia z programu Rodzina 500 plus w wysokości 500 zł miesięcznie przysługują, niezależnie od dochodów, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *