Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Koniec z nieuczciwymi praktykami banków

Opublikowano: 11-04-2016

Ustawa antylichwiarska weszła w życie 11 marca. Od tego czasu konsumenci zyskali dodatkową ochronę przed nieuczciwymi praktykami ze strony instytucji pożyczkowych. Wzrosła również kontrola nad rynkiem finansowym. Co zmieniło się po wejściu w życie ustawy antylichwiarskiej?

Z pożyczek i kredytów korzysta już co 10 Polak, z czego 60 proc. deklaruje, że zrobi to ponownie, nic wiec dziwnego, że rząd wziął pod lupę praktyki w tym zakresie stosowane przez instytucje finansowe. Eksperci podkreślają 4 rzeczy, które zmieniają się po wejściu w życie ustawy antylichwiarskiej:

  1. Niższe koszty kredytu – ustawa antylichwiarska ustala maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych pożyczki, które nie mogą być większe niż 55 proc. rocznie, a całość „życia” produktu do 100 proc.
  2. Brak możliwości rolowania kredytów – zmiana przepisów sprawiła, że jeżeli w ciągu 120 dni od dnia wpłaty pierwszej pożyczki klient postanowi wziąć kolejną to koszty maksymalne muszą zmieścić się w pierwotnym limicie.
  3. Wyeliminowanie z rynku nieuczciwych przedsiębiorców – ustawa antylichwiarska zobowiązuje instytucje finansowe do posiadania co najmniej 200 000 zł kapitału własnego, dodatkowo w przypadku firm budzących wątpliwości Komisja Nadzoru Finansowego otrzymała prawo do otwarcie postępowania wyjaśniającego.
  4. Otwarty dostęp do dokumentacji firm pożyczkowych – nowe przepisy przewidują, że na pożyczkodawców narzucony zostanie obowiązek udostępnienia wymaganych przez KNF dokumentów, a z kolei za utrudnianie postępowania będzie grozić im kara nawet do pół miliona złotych.

Wejście w życie ustawy antylichwiarskiej ma chronić klientów przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez instytucji finansowe udzielające pożyczek. Przewiduje się, że może ona być przysłowiowym „gwoździem do trumny” wielu firm, co skutecznie zmniejszy konkurencję. Na pierwsze efekty ustawy antylichwiarskiej przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać. Zmianie co najwyżej uległ obecnie wyłącznie taryfikator prowizji i opłat pobieranych przez instytucje pożyczkowe.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *