Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Koniec z koniecznością oszczędzania? 10 000+ dla emerytów?

News Opublikowano: 22-03-2017

Jest „Rodzina 500 Plus”, „Mieszkanie 500 Plus” czas na program wsparcia emerytów – 10 000 Plus. Ma to być zachęta dla osób w wieku poprodukcyjnym, aby dłużej pozostali na rynku pracy, kosztem wyższych świadczeń. Jest to na razie propozycja i nie ma decyzji, co do konkretnej propozycji.

Koniec Polskich emerytur?

O trudnej sytuacji emerytów komunikują naprzemiennie popularne polskie dzienniki. Niemal co miesiąc pojawia się informacja, że nastąpiła nowelizacja rent i emerytur, która ma poprawić ich byt. Tym razem, „Puls Biznesu” i „Dziennik Gazeta Prawna” poszły o krok dalej i napisały o 10 000 Plus, który został wyliczony „jako połowa wszystkich danin (podatku dochodowego, składek na ubezpieczenie zdrowotne, chorobowe i rentowe – z wyłączeniem składki emerytalnej), jakie w ciągu dodatkowych lat pracy odprowadziłby ktoś zarabiający medianę pensji w gospodarce”. Jak czytamy, w zaokrągleniu premia wynosiłaby – po minimum dwóch latach – około 10 tys. zł. „A kto chciałby pracować jeszcze dłużej, temu z każdym kolejnym rokiem by rosła. Czyli za trzyletnią pracę powyżej wieku emerytalnego dostałby już 15 tys. zł, za czteroletnią 20 tys. zł”

Dłuższe pozostawanie na rynku pracy jest ekonomicznie uzasadnione, aczkolwiek pojawia się pytanie, czy osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny są nadal wydajne w pracy? Z pewnością jest to rozwiązanie korzystne dla ZUS. Wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo wcześniejszej śmierci, co z kolei wstrzymuje wypłacanie emerytur.

„Taki bon dla emerytów mógłby nam dać więc 1-1,5 mld zł oszczędności, emerytom zaś wyższe świadczenie. To, ile osób skorzysta z tego rozwiązania, jest jednak niemożliwe do oszacowania” argumentowało źródło „PB”. Zaznaczyło, że wypłata nowego świadczenia przesunęłaby się na łatwiejsze budżetowo lata.

Czy nowy projekt ma szanse realizacji. Jak wynika jednak z oświadczenia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej „MRPiPS, póki co, nie uczestniczy w przygotowywaniu pomysłu 10 000+ dla emerytów”

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *