Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Koniec raju dla firm pożyczkowych

News Opublikowano: 23-07-2016
pieniadze

Mimo iż trwają wakacje, lipiec 2016 to czas intensywnych prac dla rządu. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje zrobić prawdziwe czystki w branży pożyczkowej, wokół której w ostatnich latach narosło sporo kontrowersji. Jakie zmiany w przepisach czekają właścicieli firm pożyczkowych w najbliższych miesiącach? Zapraszamy do dalszej części wpisu.

Koniec z lichwą – firmy pożyczkowe pod lupą rządu

Jak dobrze wiemy, wielu pożyczkobiorców, zwłaszcza w podeszłym wieku wykazuje się słabą znajomością z dziedziny finansów, co wykorzystują firmy udzielające tzw. szybkich pożyczek. Często początkowy dług o wartości 1000-1500 złotych rośnie do ogromnych sum, których dłużnik nie jest w stanie uregulować. Jak wynika ze statystyk, tylko co dziesiąta sprawa kończy się wygraną pokrzywdzonego klienta, któremu pożyczkodawca zrujnował nie tylko portfel, ale i całe życie.

Rząd postanowił wytoczyć walkę przeciwko takim nieuczciwym praktykom. Zgodnie z nowymi przepisami pracowników instytucji, którzy udzielą klientowi lichwiarskiej pożyczki czeka proces sądowy i od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Za przestępstwo będzie uznawane udzielanie pożyczek, których oprocentowanie (z karami, prowizją, opłatami dodatkowymi) przekroczy dwukrotność odsetek ustawowych, czyli 10%.

Kolejną ważną zmianą, jest propozycja nagrywania odczytywania dokumentów przez notariusza, dzięki czemu będzie on zmuszony do zaznajomienia klienta z całą treścią umowy pożyczkowej, co dotychczas nie zawsze miało miejsce.

Jak widać, koniec naciągania naiwnych i łatwowiernych osób na chwilówki (i nieuczciwych działań firm pożyczkowych) nastąpi już wkrótce.

 

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *