Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Koniec problemów frankowiczów?

News Opublikowano: 20-01-2017
frank szwajcarski

Banki komercyjne będą ustalały z kredytobiorcami spłatę kredytów frankowych. Ma to ułatwić im nie tylko odzyskanie własnych należności, ale przede wszystkim zadłużonym na dostosowanie wysokości comiesięcznych rat do wysokości posiadanego dochodu. Taka informację przekazał prezes Narodowego Banku Polskiego. Profesor Adam Glapiński w udzielonym wywiadzie poinformował, że dobiegają końca prace grupy roboczej powołanej przez Komitet Stabilności Finansowej.

Kiedy zostanie rozwiązany problem frankowiczów?

Problemy ze spłatą zobowiązań frankowych pojawiły się już w 2015 roku. Wówczas to wysokość comiesięcznych rat we frankach znacząco wzrosła, uniemożliwiając kredytobiorcą ich spłatę. Od tego czasu dużo mówi się o pomocy ze strony rządu. Dotychczasowe propozycje nie spotkały się jednak akceptacją, przez co problem frankowiczów nadal pozostaje nierozwiązany.

Wydaje się jednak, że prace grupy roboczej powołanej przez Komitet Stabilności Finansowej mającej na celu pomoc kredytobiorcom są na finiszu. Jak zapowiedział prezes NBP, do końca marca poznamy rekomendacje dotyczącą rozwiązania problemu. Będą się one wiązały z pewnymi obciążeniami dla banków, które będą polegać na dobrowolnym ustalaniu z kredytobiorcami warunków przewalutowania i spłaty zadłużenia. Profesor Adam Glapiński podkreślił, że problem kredytów we frankach szwajcarskich musi zostać rozwiązany dla dobra gospodarki.

16 stycznia 2017 roku mijają dwa lata od kiedy Szwajcarski Bank Narodowy zaprzestał obrony minimalnego kursu wymiany EURO na franka, co doprowadziło do znacznego podrożenia  szwajcarskiej waluty.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *