Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Koniec dopłat z programu „Rodzina na swoim”

News Opublikowano: 13-02-2017

Rok 2017 to koniec dopłat dla pierwszych beneficjentów programu „Rodzina na swoim”. Był to jeden z pierwszych rządowych programów, który miał wspomóc rodziny w nabyciu własnego mieszkania lub domu. Zainteresowanie nim rosło proporcjonalnie do czasu jaki pozostał na złożenie wniosku o wsparcie. Podobną zależność można było zaobserwować w przypadku kończącego się obecnie programu „Mieszkanie dla młodych”.

Założenia programu „Rodzina na swoim”

Państwowe wsparcie w ramach programu „Rodzina na swoim” polegało na pokryciu kosztów połowy odsetek od rat kredytu hipotecznego. Pierwsze umowy zostały podpisane  2009 roku, a samo wsparcie zagwarantowane było na osiem lat. W 2017 roku dofinansowanie straci ponad 30 tysięcy osób. Jak mówi analityk rynku nieruchomości Bartosz Turek, rata kredytu wzrośnie o mniej więcej 200 złotych. Nie miało to jednak większego znaczenia, tym bardziej, że przez ostatnie lata pensje Polaków również wzrosły, stąd też ewentualna podwyżka nie była dotkliwa.

Program „Rodzina na swoim” skierowany był do małżeństw oraz osób, które samotnie wychowywały co najmniej jedno dziecko i którzy nie posiadali prawa własności lub współwłasności do żadnej nieruchomości mieszkaniowej. Preferencyjny kredyt był rządową inicjatywa, która przez pierwsze 8 lat pokrywała 50 proc. odsetek.

Następcą programu „Rodzina na swoim” jest program „Mieszkanie dla młodych”, którego działanie zakończy się w roku 2018. Jego wsparcie polega z kolei na pokryciu kosztów ostatniej raty wypłacanego kredytu hipotecznego.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *