Spis treści
Ile kosztuje przewalutowanie kredytu hipotecznego?


Zmiana waluty kredytu hipotecznego to nic prostego, ponieważ będziemy musieli zadbać o dostarczenie do banku odpowiednich dokumentów, co może w dużym stopniu przypominać moment, gdy ubiegaliśmy się o kredyt. W grę może wchodzić choćby prowizja za zmianę waluty, choć niejednokrotnie warunkiem koniecznym jest przeprowadzenie aktualnej wyceny nieruchomości, aby bank miał pewność, iż kredytobiorca nadal dysponuje wystarczającym zabezpieczeniem. Niekorzystnie na opłacalność przewalutowania wpływa między innymi wysoki spread walutowy.
Kredyt w obcej walucie – jakie korzyści za sobą niesie?
Przewalutowanie kredytu hipotecznego powinno być poprzedzone wnikliwą analizą opłacalności zrealizowania takiej operacji. Działanie pod wpływem impulsu bądź chwilowej sytuacji na rynku może być przyczyną wielu problemów, a priorytetem kredytobiorców jest przecież mniejsze zmartwienie przekładające się na niższą ratę kredytową. Przewalutowując kredyt hipoteczny na obcą walutę możemy liczyć na niższe stopy referencyjne LIBOR oraz EURIBOR, natomiast stopa WIBOR dla złotówki stoi na zdecydowanie wyższym poziomie. Z racji tego może okazać się, że przewalutowanie zobowiązania na złotówki nie przyniosłoby nam żadnych korzyści, a wręcz kolejne straty spowodowane wyższymi ratami kredytowymi. Bardzo często przewalutowanie może być warunkowane ustanowieniem dodatkowego zabezpieczenia, jeśli wartość nieruchomości nie będzie dla banku satysfakcjonująca.
Nie da się ukryć, że zaciągnięcie kredytu w obcej walucie to ryzyko, które zdecydowało się podjąć wielu Polaków. Najlepszym zabezpieczeniem spłaty zobowiązania jest odkładanie środków, gdy kurs waluty jest zadowalająco niski, bowiem podczas regulowania rat kredytowych przez 20-30 lat sytuacja może się jeszcze wielokrotnie zmienić zarówno na naszą korzyść, jak i niekorzyść.
Kiedy przewalutować kredyt hipoteczny?


Znakomitym momentem na przewalutowanie kredytu hipotecznego spłacanego w obcej walucie jest sytuacja, w której jej kurs jest zatrważająco niski. Wracając do spłaty kredytu w złotówkach możemy w mgnieniu oka zdecydowanie zmniejszyć kapitał do spłaty, natomiast wahania kursowe nie będą pozostawały już naszym zmartwieniem. W tym wypadku kluczowe znaczenie ma prognozowana wysokość raty, która jest ściśle związana ze wspomnianymi powyżej stopami procentowymi. Zmiana waluty kredytu na złotówki przy dużych różnicach stóp procentowych właściwie mija się z celem.