Karta kredytowa – poradnik dla początkujących

Karty kredytowe to wygodny i coraz bardziej popularny środek płatniczy, korzysta z niego już ponad 9 mln Polaków. Jednak nieumiejętne używanie tego produktu może wpędzić jego posiadacza w poważne tarapaty finansowe. Jak działają karty kredytowe? Jak z nich mądrze korzystać, aby nie wpaść w długi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Karta kredytowa a debetowa – różnice

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Najprościej ujmując, korzystając z karty debetowej wydajemy własne środki zgromadzone na koncie bankowym (ROR). Karta debetowa to produkt bezpośrednio związany z naszym rachunkiem. Z kolei posługując się kartą kredytową, wykorzystujemy tak naprawdę pieniądze należące do banku. Instytucja finansowa ustala nam limit kredytowy oraz okres, w jakim musimy zwrócić pożyczone środki. Wypłacanie gotówki z bankomatu z użyciem karty kredytowej jest o wiele bardziej kosztowne, niż przy użyciu karty debetowej. W przypadku wypłaty pieniędzy z bankomatu, posiadaczy kart kredytowych nie obowiązuje bezodsetkowy okres – bank nalicza procenty od pierwszego dnia, w którym zostały wybrane środki. Z tego względu kartę kredytową opłaca się wykorzystywać tylko w przypadku bezgotówkowych transakcji.

Wybór karty kredytowej – co jest ważne?

Najważniejszą kwestią na jaką powinniśmy zwrócić uwagę dokonując wyboru karty kredytowej jest oprocentowanie zadłużenia, gdyż karta jest jednym z najdroższych produktów kredytowych oferowanych przez banki (w większości przypadków przekracza 20% w skali roku). Pamiętajmy, aby spłacać cały dług za jednym razem. Oddając minimalne kwoty co jakiś czas, rozciągamy zadłużenie na długie miesiące i tym samym ponosimy większe koszty. Warto dowiedzieć się również, jaki jest koszt wydania i wznowienia karty. Coraz więcej banków nie pobiera opłaty za wydanie karty, ale jej wznowienie kosztuje zwykle od 25 do 70 złotych rocznie.

Warto wybrać produkt kredytowy w banku, który umożliwia nam samodzielny wybór dnia, w którym ma nastąpić spłata karty. Najrozsądniej wybrać termin, w którym na pewno będziemy dysponować środkami, czyli np. 1 lub 2 dni po otrzymaniu wypłaty. Tzw.”grace period” inaczej okres bezodstekowy w większości banków trwa około 50 dni. Spłacając dług w tym okresie nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Zorientujmy się, czy nasz bank oferuje możliwość zmiany długu na system ratalny. W awaryjnej sytuacji ta opcja może okazać się bardzo przydatna. Warto również zapytać bank o program rabatowy, część instytucji oferuje takie akcję, dzięki którym zyskamy płacąc za różne usługi, czy produkty.

Pamiętajmy, że karta kredytowa ma nam ułatwiać, a nie utrudniać życie, oferując błyskawiczny dostęp do dodatkowej gotówki. Jeżeli będziemy korzystać z tego produktu w racjonalny sposób i spłacać zadłużenie w terminie, karta kredytowa może być dla nas bardzo pożytecznym narzędziem.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top