Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Jeszcze tylko miesiąc na złożenie oświadczenia FACTA

News Opublikowano: 04-11-2016

Od kilku dni wszystkie portale informacyjne straszą czytelników, że muszą oni złożyć w banku oświadczenie FACTA, w przeciwnym wypadku już w grudniu zostaną im zablokowane konta. Brzmi groźnie i faktycznie nie można zlekceważyć tej informacji. Czym jest FACTA I kto powinien bezwzględnie złożyć oświadczenie?

Czym jest FACTA?

Ustawa FACTA („Foreign Account Tax Compliance Act”) została wprowadzona przez rząd amerykański, który chciał wyłapać wszystkie osoby trzymające swoje pieniądze poza granicami kraju, chcąc tym samym pominąć obowiązek podatkowy. Następnie podpisywał stosowne porozumienia z poszczególnymi krajami.

Ustawa FACTA ma uszczelnić system podatkowy, dlatego amerykański rząd chce uzyskać dostęp na temat kont bankowych prowadzonych dla ich obywateli i firm w innych państwach.

Na mocy porozumienia, które podpisał Rząd Stanów Zjednoczonych z Rządem Rzeczpospolitej, a także ustawy z dn. 1 grudnia 2015 roku, polskie instytucje zostały zobligowane do raportowania klientów będących rezydentami podatkowymi USA.

Kto musi złożyć oświadczenie FACTA?

Do złożenia oświadczenia zobowiązani są WSZYSCY klienci (zarówno osoby indywidualne jak i firmy), które podpisały umowę na świadczenie usług z instytucją finansową pomiędzy 1 lipca 2014 a 30 czerwca 2015 roku. Dotyczy to klientów banków, SKOK-ów, towarzystw inwestycyjnych, domów maklerskich czy też zakładów ubezpieczeń.

Obowiązek nie dotyczy klientów indywidualnych, którzy posiadali na swoich rachunkach 1  grudnia 2015 roku saldo nie przekraczające 50 000 dolarów. Dodatkowo oświadczenia nie muszą składać także osoby, które podpisały umowę z instytucją finansową 1 grudnia bądź później.

W przypadku klientów, którzy założyli swoje konta przed 30 czerwca 2014 weryfikacja może, lecz nie musi być potrzebna. W ich przypadku sprawą zajmą się same instytucje finansowe na podstawie danych o kliencie.

Jak złożyć oświadczenie?

Większość instytucji finansowych umożliwia złożenie oświadczenia przez Internet. Wystarczy tylko zalogować się do systemu transakcyjnego i wypełnić udostępniony tam formularz.

Oświadczenie można również dostarczyć osobiście do końca listopada do banku, w którym ma się konto. Co istotne, całe oświadczenie o rezydencji podatkowe to zaznaczenie „ptaszka” w odpowiednim polu.

Wzór oświadczenia

oswiadczenie_facta

Źródło: BZ WBK

Absolutnie jednak nie można tej sprawy ignorować.

Co grozi za brak złożenia oświadczenia?

Wypełnienie oświadczenia nie jest trudne i nie wymaga posiadania wyższego wykształcenia. Należy jednak to zrobić ponieważ jeżeli nie dostarczymy go do końca listopada br., instytucje finansowe będą miały OBOWIĄZEK blokady rachunku w ciągu 3 dni roboczych. Co oznacza, że stracimy dostęp do naszych pieniędzy. Nie będzie możliwe dokonywanie jakichkolwiek operacji, w tym nawet wypłaty gotówki z bankomatu.

Kto jest rezydentem podatkowym USA?

Rezydentem podatkowym może być osoba, która spędziła w bieżącym i dwóch poprzednich latach kalendarzowych przynajmniej 183 dni na terenie Stanów Zjednoczonych. Osoba ta musiała przebywać w USA co najmniej 31 dni w 2016 roku – dla poprzednich lat stosowany jest jednak przelicznik.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *