Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Jest kompromis w sprawie emerytur?

News Opublikowano: 08-10-2016
Moja emerytura

Szykują się poważne zmiany dla emerytów. Czyżby w końcu udało się osiągnąć kompromis? Przewiduje się obecnie, że emeryt z najniższą emerytura zachowa minimum 75 proc. świadczenia, a to oznacza że mają być one wolne od wszelkich potrąceń – tak postanowiła komisja polityki społecznej i rodziny. We wtorek przyjęto poprawki do projektu ustawy, która dotyczy potrąceń od rent i emerytur.

Wierzyciele już nie tacy groźni?

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny postanowiła, że emeryt z najniższą emeryturą zachowa minimum 75 proc. świadczenia, co oznacza, że wierzyciele nie zajmą jego dochodów. „Projekt gwarantuje, że każdy świadczeniobiorca emeryt lub rencista otrzyma co najmniej 75 proc. swojego świadczenia. Nawet przy zbiegu innych egzekucji komorniczych. To dotyczy najniższych emerytur … To kompromis między emerytami, rencistami, którzy często zostają bez środków do życia, a wierzycielami” – wyjaśniła Bartuś, która jest głównym wnioskodawcą ustawy.

Celem zmian w ustawie ma być zapewnienie przynajmniej minimum egzystencji wszystkim osobom, wobec których prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Ustawa oczywiście nie zwalnia zobowiązanego do spłaty zaległości, aczkolwiek wydłuża czas uregulowania rat.

„Jeżeli ktoś ma niskie świadczenie i otrzymuje je poniżej minimum egzystencji, może liczyć na to, że część emerytury czy renty może być uwolniona”  – podkreśliła Bartuś.

Kogo dotyczą zmiany?

Ustawa ma wejść w życie po sześciu miesiącach od opublikowania jej w dzienniku ustaw i będzie obejmowała wszystkich świadczeniobiorców, którzy pobierają niższą emeryturę niż ok. 1500 zł. „Jeżeli ktoś ma więcej środków to swoje zobowiązania musi spłacać w takim zakresie, jakim obowiązują. Są odpowiednie przepisy, które mówią, jak przebiega egzekucja przy wyższych emeryturach”

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *