Jakie są różnice między IKE i IKZE

iii filar

Według wielu prognoz ekspertów, świadczenia emerytalne w 2050 roku spadną z obecnego poziomu 60% do 30% średniego wynagrodzenia. Z tego względu warto skorzystać z rządowych produktów zachęcających do budowania własnego kapitału na starość. Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to propozycje dla osób zastanawiających się nad dodatkowym oszczędzaniem na przyszłą emeryturę. Zarówno na IKE i IKZE można oszczędzać już od 16 roku życia. Oba konta są oferowane przez te same podmioty. Jakie są zatem różnice między tymi rachunkami?

Jakie korzyści podatkowe?

Profity za cierpliwość w IKE otrzymujemy dopiero pod koniec oszczędzania. Oszczędzając na IKE przysługuje nam ulga podatkowa od zysków kapitałowych. Przy wypłacie zaoszczędzonych pieniędzy i spełnieniu określonych warunków, jesteśmy zwolnieni z 19% podatku Belki. Zakładając konto IKZE odczuwamy korzyści podatkowe już na początku naszej drogi gromadzenia środków. Zyskujemy ulgę podatkową w roku, w którym dokonujemy wpłaty na IKZE. W odróżnieniu od IKE, każdorazowa wypłata środków z rachunku IKZE po osiągnięciu wymaganego przez regulamin wieku, obejmuje 10% zryczałtowany podatek. Co to oznacza? Przykładowo od każdych 900 złotych, potrącane jest 90 złotych, ale nie ma tu również podatku Belki. W przypadku IKE wypłata po prostu nie jest opodatkowana.

Różny wiek wypłacających z IKE i IKZE

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

W oczach wielu osób, szczególnie nieposiadających dużej wiedzy z zakresu doradztwa inwestycyjnego, różnice między tymi dwoma kontami są nieistotne. Jednak pozory mylą. Wypłaty z konta IKE przysługują osobom uprawnionym do wcześniejszej emerytury w wieku 55 lub w wieku 60 lat. Środki z IKE możemy więc wypłacić wcześniej niż z IKZE. W przypadku Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, nie ma podziału na osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, wszyscy oszczędzający mogą wypłacić pieniądze z konta w 65 urodziny.

IKE i IKZE – inne limity wpłat

Roczne limity wpłat na te dwa rachunki ustalane są na różne sposoby. Na koncie IKE można odkładać 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku gospodarczym. Jaki jest limit wpłat na IKE w 2016? W bieżącym roku będziemy mogli wpłacać na konto 12 165 złotych. W przypadku rachunku IKZE, każdy oszczędzający może wpłacać 120% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku. Limit wpłat w 2016 roku na IKZE wynosi 4 866 złotych.

ZUS oferuje na tyle niską emeryturę, że powinniśmy sami zacząć oszczędzać pieniądze na stare lata. Warto skorzystać z produktów trzeciego filaru i założyć IKE lub IKZE, bo są one skuteczną ochroną przed podatkami i szansą na zabezpieczenie naszej emerytalnej przyszłości.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
a WordPress rating system
Jakie są różnice między IKE i IKZE

5.051

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top