Jakie opłaty bankowe najbardziej wkurzają klientów?

Klienci banków szukając sprawdzonego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego wyrażają zainteresowanie przede wszystkim darmowymi kontami, które bardzo często mogą stanowić gwarancję dodatkowych korzyści. Każda instytucja posiada indywidualną tabelę opłat i prowizji, w której wyszczególnionych jest bardzo wiele operacji. Niektóre pozycje są wręcz irracjonalne, a klienci są mocno zbulwersowani koniecznością ponoszenia 100-150 zł opłaty za np. zmianę typu konta na tańsze, które pozostaje na wyciągnięcie ręki dla nowych klientów banku.

Dodatkowo zapłacisz za wypłatę niewłaściwą kartą

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Bardzo kosztowna potrafi być nie tylko zmiana rodzaju konta, ale także pomyłka podczas wypłaty gotówki z bankomatu. Klient, który wyciągnie z portfela niewłaściwą kartę (np. do konta walutowego bądź konta oszczędnościowego) może ponieść opłatę zgodną z taryfą opłat i prowizji, a także stracić na przewalutowaniu po mało korzystnym kursie NBP. Dość popularny błąd stanowi wypłata środków z bankomatu za pomocą użytkowanej na co dzień karty kredytowej. Transakcja najczęściej obarczona jest prowizją w granicach 5%, aczkolwiek nie mniejszą niż 5-10 złotych. Ponadto warto podkreślić, iż klient będzie zmuszony zapłacić odsetki, ponieważ wypłaty gotówkowe nie plasują się w ramach okresu bezodsetkowego, jakie zapewniają karty kredytowe w przypadku innych płatności.

Przelew zagraniczny w euro kosztuje około 5 złotych

Negatywnie zaskoczeni potrafią być klienci, którzy potrzebują wykonać przelew zagraniczny z rachunku prowadzonego w obcej walucie. Najniższy wydatek stanowi zlecenie przelewu w euro, ponieważ kosztuje on z reguły około 5 złotych. Ogromną zagadką jest koszt przelewu w innej walucie, ponieważ klienci w momencie jego zlecania mogą poznać wyłącznie prowizję swojego banku.

Niewiadomą pozostaje wysokość prowizji, jaką skłonne są pobrać banki pośredniczące. Okazuje się, iż prowizję klienci mają szansę poznać dopiero po zrealizowaniu transakcji. W takich okolicznościach klienci nie mogą się z niej wycofać, a ponadprzeciętnie wysoki wydatek może stanowić istotny powód do zdenerwowania. Bardzo bulwersująca jest sytuacja, gdy odbiorca przelewu otrzymuje niższą kwotę, ponieważ właśnie od niej pobrana została dodatkowa opłata. Często zachodzi wówczas konieczność wykonania kolejnego przelewu.

Niekorzystny kurs NBP i prowizja banku za transakcję kartową

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Płacąc kartą za granicą klienci muszą liczyć się z koniecznością zaakceptowania wspomnianego wcześniej skrajnie nieopłacalnego kursu Narodowego Banku Polskiego, a nierzadko także poniesienia kosztów prowizji, która potrafi osiągnąć rozmiar 5,9-6%. Bardziej zapobiegawczy klienci wcześniej decydują się skorzystać z oferty kont walutowych z kartą debetową, a środki wymieniają w oferujących konkurencyjne kursy kantorach internetowych.

Zmiana typu konta potrafi sporo kosztować

Banki chcąc zarabiać na klientach zdecydowanie najwięcej decydują się na wprowadzenie prowizji za zmianę typu konta na tańszą propozycję, która z reguły dedykowana jest przede wszystkim dla nowych klientów. Najbardziej pomysłowi klienci chcąc uniknąć opłaty zwyczajnie zamykają swój rachunek bankowy, aby za moment uruchomić go znowu na bardziej korzystnych warunkach.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top