Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Jakie konsekwencje niesie za sobą poręczenie kredytu?

Opublikowano: 16-01-2015 poręczenie kredytu

Wiele banków chcąc uzyskać odpowiednie zabezpieczenie spłaty kredytu proponuje klientom znalezienie osoby, która poręczy terminowe uregulowanie zobowiązania przez kredytobiorcę. Poręczając dowolny kredyt na osobie, która zdecyduje się pomóc członkowi rodziny lub przyjacielowi, ciąży spora odpowiedzialność. Może dać ona o sobie znać w momencie, gdy kredytobiorcy „powinie się noga”, a więc straci on płynność finansową lub po prostu zbankrutuje. Nie da się ukryć, iż każdy powinien z ogromną ostrożnością podchodzić do kwestii poręczenia kredytu, bowiem może okazać się, iż będziemy zobowiązani do spłacenia go w praktycznie całości.

Na etapie ubiegania się o kredyt banki dokładnie weryfikują zdolność kredytową osoby, która złożyła wniosek i ubiega się o wypłatę środków. Podobny los czeka poręczyciela, jeśli takowego wymaga bank. W takim wypadku zarówno potencjalny kredytobiorca, jak i poręczyciel powinien przygotować się na przygotowanie kompletu dokumentów, które potwierdzają między innymi osiągane dochody, a także zobowiązania, które towarzyszą nam na co dzień. Uwzględnienie poręczyciela uzależnione jest przede wszystkim od jego zdolności kredytowej, która może być obniżona przez fakt, iż spłaca on swój kredyt.

Poręczyciel z niższą zdolnością kredytową

Skutkiem poręczenia jest obniżenie zdolności kredytowej, jaką będzie od tego momentu charakteryzowała się osoba udzielająca takiej gwarancji. Wieść o poręczeniu w mgnieniu oka dociera do Biura Informacji Kredytowej, które uwzględnia je przez cały okres spłaty kredytu. Oznacza to, że poręczyciel może mieć w znacznym stopniu ograniczoną zdolność kredytową, co niemal zawsze następuje. Banki bardzo ostrożnie podchodzą do klientów, których weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej przynosi wieść o poręczeniu. Instytucje finansowe poręczenie traktują jako możliwość obciążenia kredytobiorcy dodatkowymi zobowiązaniami, na które niekoniecznie może być przygotowany. Niejednokrotnie klienci banków będący jednocześnie poręczycielami przekonali się, że udzielając pomocy najbliższym przekreślili swoje szanse na uzyskanie niezbędnego kredytu. Trwająca umowa poręczenia może znacząco ograniczać także możliwości wzięcia pożyczki lub zamówienia karty kredytowej.

Kilku poręczycieli – co to zmienia?

Obecność kilku poręczycieli wcale nie ogranicza zobowiązania, jakie może spaść na jednego z nich. Warto podkreślić, iż banki mogą zwrócić się do kilku poręczycieli lub wybrać jednego, od którego będą domagały się spłaty zobowiązania. Dla każdego poręczyciela priorytetem powinno być zawarcie w umowie zapisów o możliwości wykorzystania wszystkich dróg dochodzenia roszczeń od kredytobiorcy, zanim bank podejmie próbę egzekwowania spłaty kredytu przez poręczyciela. Alternatywnym zabezpieczeniem, jakie może wykorzystać bank jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości klienta, który zaciągnął w banku kredyt.

Spłacenie zobowiązania osoby, za którą poręczyliśmy daje nam uprawnienia pozwalające domagać się zwrotu całej kwoty. Z kolei nie wywiązanie się z obowiązków poręczyciela raz na zawsze przekreśli nas jako potencjalnego kredytobiorcę z punktu widzenia banków.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *