Jakie błędy popełniają osoby kupujące mieszkania?

zdolność kredytowa

Bardzo często klienci zainteresowani zakupem mieszkania mają wątpliwości związane z tym, jak najłatwiej przebrnąć przez ten proces nie popełniając jednocześnie rażących błędów, które mogłyby mieć wpływ na ostateczny koszt nabycia nieruchomości. W opinii wielu ekspertów popyt na mieszkania w Polsce będzie utrzymywał się na tym samym poziomie, co „sprzyja” kolejnym pomyłkom, które w rezultacie mogą okazać się dla przyszłych właścicieli mieszkań bardzo kosztowne.

Przeczytaj dokładnie umowę

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Kluczem do sukcesu jest uważne przeanalizowanie umowy, którą zamierzamy podpisać z deweloperem bądź dotychczasowym właścicielem nieruchomości. Zdarza się, że niektóre zapisy umowy mogą być z naszego punktu widzenia niejasne, a wówczas możemy poprosić o ich dokładne sprecyzowanie. Godną zainteresowania lekturą są publikacje opracowywane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który regularnie przedstawia niedoskonalone postanowienia umowne, których każda umowa powinna być pozbawiona.

Bardzo kontrowersyjny jest między innymi zapis, który traktuje o obciążeniu klienta kosztami, gdy zrezygnuje on z umowy z przyczyn niezależnych od niego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wziął także pod lupę nakładaną umownie konieczność podpisania umowy ubezpieczeniowej z konkretną firmą wskazaną bezpośrednio przez dewelopera. Dokładne przeczytanie umowy potrafi zająć zaledwie kilka lub kilkanaście minut, a możemy dzięki temu uniknąć wielu niespodzianek.

Klienci wybierają mało atrakcyjne lokalizacje

Często klientom brakuje świadomości, iż konsekwencje zakupu mieszkania w określonej lokalizacji będą odczuwali przez resztę życia. Krótkowzroczność to przede wszystkim problem mieszkańców dużych miast. Postanawiają oni na zakup domu za miastem zamiast mniejszego mieszkania w obrębie miasta. Konsekwencje swojego wyboru odczuwają na co dzień poświęcając nieproporcjonalnie dużo czasu na dojazd oraz powrót z pracy. Ponadto rodzice mają dodatkowy obowiązek, jakim niewątpliwie jest dowożenie wszędzie dzieci. Przed podjęciem takiej decyzji warto wziąć także pod uwagę koszty dojazdu, które będziemy ponosili na co dzień przez bardzo wiele lat.

Weź pod uwagę koszt transakcji i konieczność urządzenia mieszkania

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Bardzo często klienci zaciągający kredyt hipoteczny nie są świadomi, iż towarzyszą im także koszty transakcyjne. Z kolei wielu z nich nie wyobraża sobie, jak kosztowną inwestycją jest urządzenie mieszkania, które potrafi pochłonąć dziesiątki tysięcy złotych. Spore środki będziemy musieli poświęcić zarówno na uregulowanie opłaty notarialnej, wpisu do księgi wieczystej, a także pokryciu podatku od czynności cywilno-prawnych, gdy podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania z rynku wtórnego.

Zawsze negocjuj cenę!

Za każdym razem biorąc pod uwagę zakup konkretnego mieszkania powinniśmy podejmować próbę negocjacji cenowych. Negocjacje mamy szansę podjąć zarówno z deweloperem, jak i aktualnym właścicielem mieszkania. Czasami przy dużej wartości nieruchomości klientom udaje się „ugrać” dodatkowe kilka tysięcy złotych, gdy są już i tak zdecydowani na zakup konkretnego mieszkania. Negocjować należy także z bankami, które mogą w rezultacie nieco obniżyć swoją prowizję lub marżę.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top