Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Jaki okres kredytowania kredytu hipotecznego wybrać?

Opublikowano: 04-06-2016 dom

Kredyt hipoteczny to jeden z największych wydatków w życiu każdego kredytobiorcy. Jak dobrze wiemy, na im dłuższy okres kredytowania się zdecydujemy, tym więcej pieniędzy oddamy bankowi ze względu na odsetki. Z drugiej strony rozkładając spłatę kredytu hipotecznego na kilkadziesiąt lat, zwiększamy swoją zdolność kredytową. Jakie są zalety długiego i krótkiego okresu kredytowania? Jak mądrze zaciągnąć kredyt mieszkaniowy? 

Co to jest okres kredytowania?

Nie wszyscy kredytobiorcy, zwłaszcza Ci którzy pierwszy raz starają się o kredyt w banku, wiedzą dokładnie na czym polega okres kredytowania? Najprościej ujmując, jest to czas, jaki kredytodawca daje kredytobiorcy na uregulowanie całości zadłużenia razem z odsetkami.

Wszystkie banki w Polsce oferują potencjalnym kredytobiorcom podobny okres spłaty kredytu hipotecznego wynoszący maksymalnie do 35 lat (od 2014 roku zgodnie z prawem to najdłuższy możliwy okres spłaty długu pod hipotekę). W przeszłości niektóre instytucje udzielały kredytów mieszkaniowych na nawet 50 lat! Jednak jak wynika ze statystyk, Polacy najchętniej zadłużają się w celu zakupu nieruchomości mieszkalnej na 25 lat, zresztą banki niezbyt chętnie udzielają kredytów na dłuższy okres.

Istotną rolę przy wyborze okresu kredytowania ma także metryka. Przykładowo 45-letni kredytobiorca z pewnością nie dostanie kredytu hipotecznego ze spłatą wynoszącą 35 lat, a 55-letni na 30 lat.

Krótszy okres spłaty kredytu hipotecznego?

Nie trudno wyliczyć, że jeżeli wybierzemy najkrótszy możliwy okres spłaty kredytu mieszkaniowego (obecnie jest to 5 lat) to mniej pieniędzy zarobi na nas bank. Jednak z drugiej strony kwota comiesięcznej raty będzie znacznie wyższa. Dlatego z tej opcji najczęściej korzystają klienci znajdujący się w bardzo dobrej sytuacji materialnej. Pamiętajmy, że najbezpieczniej jest, aby pojedyncza rata nie przekraczała 30% naszych miesięcznych dochodów.

Spłata kredytu hipotecznego przez kilkadziesiąt lat?

Im dłuższy okres spłaty kredytu hipotecznego, tym niższa jest comiesięczna rata zadłużenia. Dlatego takie rozwiązanie bardzo często wybierane jest przez osoby z mniej zasobnym portfelem, dzięki czemu, comiesięczna regulacja długu nie jest tak obciążająca dla domowego budżetu. Oczywiście taka strategia ma również minusy.

Podstawową wadą wydłużonego okresu kredytowania są większe odsetki, które naliczy nam bank. W przypadku długoletnich kredytów mieszkaniowych może chodzić o naprawdę bardzo duże kwoty. Rozsądnie jest wybrać bank, który nie obciąża klienta dodatkowymi opłatami za ewentualną wcześniejszą spłatę kredytu.

Podsumowując, trudno o uniwersalne rozwiązanie w kwestii wyboru długości okresu kredytowania. Spłata zadłużenia na zakup nieruchomości powinna być dostosowana do konkretnego kredytobiorcy tak, aby nie paraliżowała naszego budżetu, ale też nie była rozciągnięta na maksymalny możliwy okres kredytowania, co spowoduje naliczenie przez bank odsetek rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.

Jak widać okres kredytowania jest ważnym czynnikiem wpływającym na warunki kredytowania. Jeżeli myślimy zatem o zaciągnięciu kredytu hipotecznego to warto skorzystać z usług doświadczonego doradcy finansowego, który pomoże nam dopasować optymalny okres spłaty zobowiązania do naszego wieku, sytuacji materialnej oraz potrzeb.

Malwina
Oceń:
Ocena: 1.0/5 (liczba glosow: 1)
Jaki okres kredytowania kredytu hipotecznego wybrać?, Jaki okres kredytowania kredytu hipotecznego wybrać?, 1.0 out of 5 based on 1 rating Jaki okres kredytowania kredytu hipotecznego wybrać?
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *