Jaki okres kredytowania kredytu hipotecznego wybrać?

dom

Kredyt hipoteczny to jeden z największych wydatków w życiu każdego kredytobiorcy. Jak dobrze wiemy, na im dłuższy okres kredytowania się zdecydujemy, tym więcej pieniędzy oddamy bankowi ze względu na odsetki. Z drugiej strony rozkładając spłatę kredytu hipotecznego na kilkadziesiąt lat, zwiększamy swoją zdolność kredytową. Jakie są zalety długiego i krótkiego okresu kredytowania? Jak mądrze zaciągnąć kredyt mieszkaniowy? 

Co to jest okres kredytowania?

Nie wszyscy kredytobiorcy, zwłaszcza Ci którzy pierwszy raz starają się o kredyt w banku, wiedzą dokładnie na czym polega okres kredytowania? Najprościej ujmując, jest to czas, jaki kredytodawca daje kredytobiorcy na uregulowanie całości zadłużenia razem z odsetkami.

Wszystkie banki w Polsce oferują potencjalnym kredytobiorcom podobny okres spłaty kredytu hipotecznego wynoszący maksymalnie do 35 lat (od 2014 roku zgodnie z prawem to najdłuższy możliwy okres spłaty długu pod hipotekę). W przeszłości niektóre instytucje udzielały kredytów mieszkaniowych na nawet 50 lat! Jednak jak wynika ze statystyk, Polacy najchętniej zadłużają się w celu zakupu nieruchomości mieszkalnej na 25 lat, zresztą banki niezbyt chętnie udzielają kredytów na dłuższy okres.

Istotną rolę przy wyborze okresu kredytowania ma także metryka. Przykładowo 45-letni kredytobiorca z pewnością nie dostanie kredytu hipotecznego ze spłatą wynoszącą 35 lat, a 55-letni na 30 lat.

Krótszy okres spłaty kredytu hipotecznego?

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Nie trudno wyliczyć, że jeżeli wybierzemy najkrótszy możliwy okres spłaty kredytu mieszkaniowego (obecnie jest to 5 lat) to mniej pieniędzy zarobi na nas bank. Jednak z drugiej strony kwota comiesięcznej raty będzie znacznie wyższa. Dlatego z tej opcji najczęściej korzystają klienci znajdujący się w bardzo dobrej sytuacji materialnej. Pamiętajmy, że najbezpieczniej jest, aby pojedyncza rata nie przekraczała 30% naszych miesięcznych dochodów.

Spłata kredytu hipotecznego przez kilkadziesiąt lat?

Im dłuższy okres spłaty kredytu hipotecznego, tym niższa jest comiesięczna rata zadłużenia. Dlatego takie rozwiązanie bardzo często wybierane jest przez osoby z mniej zasobnym portfelem, dzięki czemu, comiesięczna regulacja długu nie jest tak obciążająca dla domowego budżetu. Oczywiście taka strategia ma również minusy.

Podstawową wadą wydłużonego okresu kredytowania są większe odsetki, które naliczy nam bank. W przypadku długoletnich kredytów mieszkaniowych może chodzić o naprawdę bardzo duże kwoty. Rozsądnie jest wybrać bank, który nie obciąża klienta dodatkowymi opłatami za ewentualną wcześniejszą spłatę kredytu.

Podsumowując, trudno o uniwersalne rozwiązanie w kwestii wyboru długości okresu kredytowania. Spłata zadłużenia na zakup nieruchomości powinna być dostosowana do konkretnego kredytobiorcy tak, aby nie paraliżowała naszego budżetu, ale też nie była rozciągnięta na maksymalny możliwy okres kredytowania, co spowoduje naliczenie przez bank odsetek rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.

Jak widać okres kredytowania jest ważnym czynnikiem wpływającym na warunki kredytowania. Jeżeli myślimy zatem o zaciągnięciu kredytu hipotecznego to warto skorzystać z usług doświadczonego doradcy finansowego, który pomoże nam dopasować optymalny okres spłaty zobowiązania do naszego wieku, sytuacji materialnej oraz potrzeb.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...
Jaki okres kredytowania kredytu hipotecznego wybrać?

1.051

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top