Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Jaki kredyt na remont mieszkania?

Opublikowano: 20-01-2016 kredyt na remont

Remont to nie tylko drogie, ale i bardzo czasochłonne przedsięwzięcie. Oznacza najczęściej malowanie ścian, wymianę podłóg, mebli – to wszystko sporo kosztuje. Część osób, które decydują się na odświeżenie mieszkania, nie dysponuje wystarczającą ilością gotówki i rozważa skorzystanie ze wsparcia finansowego banku. Nawet jeżeli jesteśmy w gronie tych szczęśliwców, którzy posiadają własne środki zgromadzone z myślą o remoncie, w pewnym momencie może się okazać, że uzbierana kwota nie wystarczy. Jak wybrać optymalny kredyt na remont mieszkania?

Na początek warto usiąść z ołówkiem w ręku i ustalić ile pieniędzy potrzebujemy na remont mieszkania. Oszacujmy wstępne koszty materiałów i robocizny, zanim zdecydujemy się na konkretny kredyt. Tak naprawdę banki nie posiadają specjalnych produktów kredytowych przeznaczonych na remont. Znany wszystkim „kredyt remontowy”, to zwykle kredyt gotówkowy, którego fundament nie różni się niczym od pożyczki na sprzęt AGD czy inny cel.

Kredyt gotówkowy idealny na mały remont

Jeżeli planujemy niewielki, bardzo podstawowy remont mieszkania obejmujący np. dwa pomieszczenia i przygotowany przez nas kosztorys jest w granicach kilku, maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych, optymalnym i najszybszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy.

Plusem tej formy zadłużenia jest minimum formalności, często wystarczy okazanie dowodu osobistego i zaświadczenia o zarobkach. Bank może przyznać nam pieniądze nawet w ciągu jednego dnia. Minusem tego rodzaju kredytu jest wysokie oprocentowanie, może wynosić nawet 17%. Kilkuprocentowa prowizja to kolejne koszty.

Kredyt hipoteczny pokryje koszty dużego remontu

Natomiast jeżeli planujemy generalny remont na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych, z wykorzystaniem materiałów z wyższej półki, najlepszym sposobem finansowania inwestycji będzie kredyt hipoteczny. Jego zalety to niska prowizja i oprocentowanie, dłuższy okres kredytowania i możliwość zadłużenia na wyższą sumę, ze względu na solidne zabezpieczenie dla banku w formie hipoteki.

Mimo tylu zalet, kredyt mieszkaniowy wiąże się z pewnym ryzykiem dla dłużnika. Zakładając czarny scenariusz kredytobiorca, który nie spłaca regularnie rat kredytu hipotecznego może stracić mieszkanie. Bądźmy świadomi, że środki uzyskane z kredytu gotówkowego możemy przeznaczy na dowolny cel, natomiast pieniądze z kredytu hipotecznego muszą zostać wydane na materiały trwale związane z mieszkaniem.

Jaki kredyt wybrać?

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na czasie i planujemy drobne odświeżenie mieszkania, wybierzmy kredyt gotówkowy. Natomiast jeśli nasza sytuacja finansowa jest dobra, posiadamy mieszkanie mogące stanowić zabezpieczenie dla banku i chcemy przeprowadzić remont generalny, lepszym wyjściem będzie zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Remont bywa dosyć nieprzewidywalny, dlatego bez względu na formę zadłużenia, rozsądnie jest wnioskować o nieco wyższą sumę.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *