Jaki kredyt hipoteczny dla samotnej matki?

Jaki kredyt hipoteczny dla samotnej matki?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, iż spora część polskich gospodarstw domowych to rodziny, których dzieci wychowywane są przez samotnych rodziców. Samotne matki muszą zapewnić zarówno sobie, jak i dzieciom własny kąt, co często nie jest łatwe i wymaga zwrócenia się do banku o udzielenie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jak takie osoby postrzegają banki i czy jest im łatwo uzyskać kredyt hipoteczny na mieszkanie?

Czy samotna matka dostanie wysoki kredyt hipoteczny?

Wiele osób zastanawia się, czy samotnie wychowująca matka może w ogóle otrzymać kredyt hipoteczny? Jeśli spełni wymagane przez kredytodawcę warunki, to oczywiście, że tak. Banki udzielając kredytów na zakup nieruchomości wymagają od potencjalnych kredytobiorców spełnienia kilku wymagań. Klient musi przedstawić przede wszystkim zaświadczenia dokumentujące wysokość osiąganych przez niego dochodów. Bank ustala na ich podstawie zdolność kredytową zainteresowanego. W przypadku ubiegania się o kredyt osoby samotnie wychowującej dziecko sprawa delikatnie się komplikuje. Często taka matka osiąga niższe dochody w porównaniu do dwójki rodziców, co za tym idzie posiada zdecydowanie niższą zdolność kredytową.

Utrata pracy samotnej matki to większe ryzyko banku

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Banki dość sceptycznie podchodzą do osób samotnie wychowujących dziecko także z racji tego, że jest ona jedyną pracującą osób. Istnieje więc duże ryzyko, że jeśli matka straci nagle pracę nie będzie w stanie spłacać regularnie zaciągniętej pożyczki. W sytuacji, gdy w opinii banku dana osoba nie posiada zdolności kredytowej dobrym wyjściem jest ubieganie się o udzielenie kredytu hipotecznego wraz z rodzicami. Takie rozwiązanie zwiększa nasze szanse na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi od banku. Spada wtedy ryzyko, że przestaniemy być wypłacalni i bank będzie pewien, że będziemy systematycznie spłacać miesięczne raty.

Sposoby zwiększenia zdolności kredytowej

Najbardziej powszechne rozwiązanie to zwiększenie dochodów netto i zmiana formy zatrudnienia na umowę o pracę. Znaczenie może mieć także miejsce, w którym pracujemy – najbardziej zaufane i stabilne w oczach banków są firmy państwowe oraz przedsiębiorstwa, które istnieją na rynku od minimum kilka lat.

Kolejnym ze sposobów zwiększenia zdolności kredytowej jest jak już wspominaliśmy wyżej przystąpienie do kredytu osób trzecich – może być to jeden z rodziców, rodzeństwo lub nawet niespokrewniona osoba np. bliski znajomy. Współkredytobiorca zawierając umowę zobowiązuje się do kontynuacji spłaty wierzytelności w razie jakichkolwiek problemów ze strony „głównego” dłużnika, jakim w tym wypadku byłaby samotna matka.

Czy rodzic samotnie wychowujący dziecko może skorzystać z programu MdM?

Obecnie rząd pozwala zaciągać obywatelom kredyty hipoteczne, które są dofinansowywane są dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych. Państwowy program MdM ma na celu dofinansowanie wkładu własnego, który obecnie wymagany jest przez wszystkie banki. Samotne matki, które zdecydowały się na skorzystanie z pomocy państwa mogą liczyć na aż 15% dofinansowania wartości nieruchomości. Warto podkreślić, że program ten funkcjonuje do 2018 roku i przewidziano limit środków przeznaczonych na ten cel. Osoba ubiegająca się o ten typ dofinansowania musi spełnić określone warunki. Skierowany jest on tylko do osób, które nie ukończyły 35. roku życia oraz decydują się na zakup pierwszego mieszkania. Może pochodzić ono z rynku pierwotnego lub wtórnego i mieć maksymalnie 75 metrów kwadratowych w przypadku mieszkania i nie więcej niż 100 metrów kwadratowych w przypadku domu. Dodatkowo cena zakupu mieszkania musi mieścić się w określonym limicie przypadającego na 1 m2 w zależności od danej gminy.

Program Mieszkanie+ ułatwi zdobycie własnej nieruchomości?

Nowym programem, który jest wdrażany w naszym kraju jest „Mieszkanie+”, którego zadaniem będzie zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach. Będą to tanie mieszkania na wynajem z możliwością ich późniejszego wykupu na preferencyjnych warunkach. Cena wynajmu będzie uzależniona od powierzchni nieruchomości. Obecnie powstają pierwsze osiedla, które umożliwią wielu obywatelom zamieszkanie w nowym lokum o rozsądnym standardzie, które będzie cechowało się przystępną ceną wynajmu.

Jesteś matką samotnie wychowującą dziecko i nie wiesz, czy masz szanse na kredyt hipoteczny? Skontaktuj się z naszym ekspertem finansowym, który chętnie odpowie na Twoje wszystkie pytania.

Udostępnij:
Oceń na ile artykuł był dla Ciebe korzystny:
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top