Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Jaki kredyt hipoteczny dla samotnej matki?

Opublikowano: 11-01-2017

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, iż spora część polskich gospodarstw domowych to rodziny, których dzieci wychowywane są przez samotnych rodziców. Samotne matki muszą zapewnić zarówno sobie, jak i dzieciom własny kąt, co często nie jest łatwe i wymaga zwrócenia się do banku o udzielenie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jak takie osoby postrzegają banki i czy jest im łatwo uzyskać kredyt hipoteczny na mieszkanie?

Czy samotna matka może liczyć na wysoki kredyt hipoteczny?

Banki udzielając kredytów hipotecznych wymagają od potencjalnych kredytobiorców spełnienia kilku warunków. Klient musi przedstawić przede wszystkim zaświadczenia dokumentujące wysokość osiąganych przez niego dochodów. Bank ustala na ich podstawie zdolność kredytową zainteresowanego. W przypadku ubiegania się o kredyt osoby samotnie wychowującej dziecko sprawa delikatnie się komplikuje. Często samotna matka osiąga niższe dochody w porównaniu do dwójki rodziców, co za tym idzie posiada zdecydowanie niższą zdolność kredytową.

Utrata pracy samotnej matki to większe ryzyko banku

Banki dość sceptycznie podchodzą do osób samotnie wychowujących dziecko także z racji tego, że jest ona jedyną pracującą osób. Istnieje więc duże ryzyko, że jeśli matka straci nagle pracę nie będzie w stanie spłacać regularnie zaciągniętej pożyczki. W sytuacji, gdy w opinii banku dana osoba nie posiada zdolności kredytowej dobrym wyjściem jest ubieganie się o udzielenie kredytu hipotecznego wraz z rodzicami. Takie rozwiązanie zwiększa nasze szanse na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi od banku. Spada wtedy ryzyko, że przestaniemy być wypłacalni i bank będzie pewien, że będziemy systematycznie spłacać miesięczne raty.

Dużym wsparciem samotnych matek pozostaje program MdM

Obecnie rząd pozwala zaciągać obywatelom kredyty hipoteczne, które są dofinansowywane są dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych. Państwowy program MdM ma na celu dofinansowanie wkładu własnego, który obecnie wymagany jest przez wszystkie banki. Samotne matki, które zdecydowały się na skorzystanie z pomocy państwa mogą liczyć na aż 15% dofinansowania wartości nieruchomości. Warto podkreślić, że program ten funkcjonuje do 2018 roku i przewidziano limit środków przeznaczonych na ten cel. Osoba ubiegająca się o ten typ dofinansowania musi spełnić określone warunki. Skierowany jest on tylko do osób, które nie ukończyły 35. roku życia oraz decydują się na zakup pierwszego mieszkania. Może pochodzić ono z rynku pierwotnego lub wtórnego i mieć maksymalnie 75 metrów kwadratowych w przypadku mieszkania i nie więcej niż 100 metrów kwadratowych w przypadku domu. Dodatkowo cena zakupu mieszkania musi mieścić się w określonym limicie przypadającego na 1 m2 w zależności od danej gminy.

Program Mieszkanie+ ułatwi zdobycie własnej nieruchomości?

Nowym programem, który jest wdrażany w naszym kraju jest „Mieszkanie+”, którego zadaniem będzie zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach. Będą to tanie mieszkania na wynajem z możliwością ich późniejszego wykupu na preferencyjnych warunkach. Cena wynajmu będzie uzależniona od powierzchni nieruchomości. Obecnie powstają pierwsze osiedla, które umożliwią wielu obywatelom zamieszkanie w nowym lokum o rozsądnym standardzie, które będzie cechowało się przystępną ceną wynajmu.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *