Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, iż spora część polskich gospodarstw domowych to rodziny, których dzieci wychowywane są przez samotnych rodziców. Samotne matki muszą zapewnić zarówno sobie, jak i dzieciom własny kąt, co często nie jest łatwe i wymaga zwrócenia się do banku o udzielenie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jak takie osoby postrzegają banki i czy jest im łatwo uzyskać kredyt hipoteczny na mieszkanie?
Spis treści
Czy samotna matka dostanie wysoki kredyt hipoteczny?
Wiele osób zastanawia się, czy samotnie wychowująca matka może w ogóle otrzymać kredyt hipoteczny? Jeśli spełni wymagane przez kredytodawcę warunki, to oczywiście, że tak. Banki udzielając kredytów na zakup nieruchomości wymagają od potencjalnych kredytobiorców spełnienia kilku wymagań. Klient musi przede wszystkim posiadać zdolność kredytową, czyli wykazać dochód z akceptowanego prze bank źródła dochodu tj. np. umowy o pracę, czy tez działalności gospodarczej. I tu ważna kwestia. Większość banków nie akceptuję alimentów, zasiłku 500 + ani żadnych dodatkowych dochodów z tytułu pomocy udzielanej samotnemu rodzicowi przez pomoc społeczną lub inne urzędy. Każdy bank w inny sposób liczy taką zdolność i ma różne wymogi jeśli chodzi o czas trwania zatrudnienie. Dodatkowo, każdy bank dokonuje tez tzw. oceny scoringowej klienta. Na ocenę tą mają wpływ np. wykształcenie, wiek, forma i okres zatrudnienia, no i oczywiście stan cywilny kredytobiorcy. W przypadku ubiegania się o kredyt osoby samotnie wychowującej dziecko, niektóre banki bardzo mocno zaniżają taką ocenę scoringową, a co za tym idzie osoba samotnie wychowująca dziecko, która nawet wykaże taki sam dochód co np. małżeństwo może nie otrzymać kredytu lub otrzyma go w niższej kwocie.
Utrata pracy samotnej matki to większe ryzyko banku
Banki dość sceptycznie podchodzą do osób samotnie wychowujących dziecko także z racji tego, że jest ona jedyną pracującą osób. Istnieje więc duże ryzyko, że jeśli matka straci nagle pracę nie będzie w stanie spłacać regularnie zaciągniętej pożyczki. Często więc banki uzależniają otrzymanie takiego kredytu od zakupu przez kredytobiorcę dodatkowych zabezpieczeń w postaci ubezpieczeń od utraty pracy lub/i na życie. Powoduje to niestety wzrost kosztów otrzymania a potem obsługi takiego kredytu.
Sposoby zwiększenia zdolności kredytowej
Najprostszym sposobem jest oczywiście zwiększenie dochodów netto i zmiana formy zatrudnienia na umowę o pracę oraz zminimalizowanie swoich dodatkowych zobowiązań, czyli spłata kredytów, kart kredytowych i zamknięcie limitów przyznanych do konta. Znaczenie może mieć także miejsce, w którym pracujemy- najbardziej zaufane i stabilne w oczach banków są firmy państwowe oraz przedsiębiorstwa duże które istnieją już na rynku minimum kilka lat.
Kolejnym ze sposobów zwiększenia zdolności kredytowej to przystąpienie do kredytu osób trzecich – może być to jeden z rodziców (tu jednak wiek może być dużym ograniczeniem, rodzeństwo lub nawet niespokrewniona osoba np. bliski znajomy. Trzeba jednak pamiętać, że osoba przystępując do kredytu obciąża siebie i swoją rodzinę zobowiązaniem w całej wysokości. Zawiera umowę jako współkredytobiorca. W razie jakichkolwiek kłopotów ze spłatą kredytu przejmuje obowiązek spłaty całego aktualnego zadłużenia.
Program Mieszkanie+ ułatwi zdobycie własnej nieruchomości?
Nowym programem, który jest wdrażany w naszym kraju jest „Mieszkanie+”, którego zadaniem będzie zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach. Będą to tanie mieszkania na wynajem z możliwością ich późniejszego wykupu na preferencyjnych warunkach. Cena wynajmu będzie uzależniona od powierzchni nieruchomości. Obecnie powstają pierwsze osiedla, które umożliwią wielu obywatelom zamieszkanie w nowym lokum o rozsądnym standardzie, które będzie cechowało się przystępną ceną wynajmu.
Jesteś matką samotnie wychowującą dziecko i nie wiesz, czy masz szanse na kredyt hipoteczny? Skontaktuj się z naszym ekspertem finansowym, który chętnie odpowie na Twoje wszystkie pytania.
Najważniejsze pytania i odpowiedzi
Czy samotka matka może otrzymać kredyt hipoteczny?
Tak, jeżeli spełni wymagania stawiane przez bank.
Czy samotny rodzic jest dobrym kandydatem na kredytobiorcę?
Samotna matka odgórnie ma mniejsze szanse na pozyskanie kredytu, niż para. Ma to również związek z jego wysokością.
Czy samotna matka może liczyć na pomoc państwa?
Na chwilę obecną państwo nie przewiduje żadnych dopłat mieszkaniowych dla samotnych rodziców.