Jak zbudować historię kredytową?

Starając się o pożyczkę lub kredyt bank sprawdza naszą historię kredytową w BIK. Dlaczego to robi? Ponieważ jest to dla niego informacja, czy faktycznie jesteśmy rzetelnym kontrahentem i będziemy regularnie spłacać nasze zobowiązania. Historia spłaty to więc jedna z najważniejszych informacji z punktu widzenia banku bądź firmy pożyczkowej udzielającej tzw. chwilówek, które badają nasz wniosek o finansowanie. Warto więc dbać o swój dobry wizerunek, ponieważ może się okazać, że w danym momencie będziemy potrzebować gotówki na dany cel, a z powodu złej historii kredytowej możemy mieć trudności z jej uzyskaniem.

BIK jako rzetelne źródło informacji o naszej historii kredytowej

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Każdy bank zanim wyda decyzję o rozłożeniu należności na raty, bądź też udzieleniu pożyczki dokonuje dokładnej analizy naszej sytuacji materialnej, uwzględniając także informacje dostępne w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) – przedsiębiorstwie założonym przez Związek Banków Polskich i prywatne banki w 1997 roku. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów oraz od niedawna również pozabankowych firm pożyczkowych. Administruje on danymi i udziela informacji o historii kredytowej instytucjom udzielającym finansowania. Nic więc dziwnego, że sanowi ono główne źródło wiedzy o udzielonych nam pożyczkach i regularności ich spłaty.

Biuro Informacji Kredytowej pełni więc rolę „zbiorowej pamięci” sektora, a oprócz udostępniania uczestnikom systemu raportów, oferuje także ocenę punktową oraz analizy dotyczące zachowań kredytobiorców.

BIK to nie czarna lista dłużników

Bardzo często BIK utożsamiany jest z czarną listą dłużników. Nic bardziej mylnego. W bazach danych biura odnotowywane są nie tylko informacje o opóźnieniach, ale także historia terminowych spłat, wykorzystania limitów i zapytań składanych przez uprawnione instytucje. Jego zadanie jest więc znacznie szersze niż się zakłada.

Jak zbudować historię kredytową?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Warto dbać o to, aby nasz profil w BIK dawał kredytodawcy podstawy, by uznać nas za godnych zaufania. Dzięki temu nie tylko otrzymamy finansowanie, ale także możemy liczyć na dodatkowe profity z tego tytułu – np. tzw. raty 0 proc.

Fundamentem dobrej historii kredytowej jest oczywiście terminowe regulowanie zobowiązań, ale nasz wizerunek można poprawić także dbając o inne szczegóły.

Jeżeli wiemy, że zaciągając kredyt będziemy regularnie spłacać raty warto zgodzić się na przetwarzanie danych o zobowiązaniu po jego spłacie. Jeśli nie zaznaczymy odpowiedniego pola we wniosku, historia naszych wpłat przestanie być widoczna dla banków i pożyczkodawców po uregulowaniu ostatniej raty. W praktyce może to oznaczać, że nie będziemy wiarygodni dla instytucji udzielającej finansowania. Pamiętajmy jednak, że nawet jeżeli podpisując umowę kredytową nie udzieliliśmy zgody na przetwarzanie danych w BIK po zamknięciu kredytu, zawsze możemy zmienić zdanie.

BIK gromadzi na bieżąco dane o naszej historii kredytowej. Informacje tam zgromadzone możemy samodzielnie sprawdzić, zamawiając raport, który może nam się przydać, zwłaszcza jeżeli przygotowujemy się do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania w bliskiej przyszłości.

Analizując raport warto również weryfikować wszelkie nieścisłości, ponieważ może się okazać, że spłacone zobowiązanie nadal widnieje w historii jako aktywne, co może popsuć naszą wiarygodność jako dłużnika. W takiej sytuacji sprostowaniem błędów w BIK powinien zająć się pożyczkodawca.

Karty kredytowe ułatwiają zarządzanie domowym budżetem. Informacje o ich spłatach stanowią też rzetelne źródło informacji kredytowej, które również gromadzone jest przez BIK. Potencjalny kredytodawca może w takim przypadku sprawdzić, czy z zewnętrznych źródeł finansowania korzystamy doraźnie czy cały czas. Wykorzystanie kart i linii kredytowych na maksimum może być dla niego informacją, że nie radzimy sobie z bieżącymi wydatkami, co może utrudnić ubieganie się o pożyczkę.

Dbajmy więc o naszą historię kredytową, aby w razie potrzeby móc w szybki i korzystny dla nas sposób uzyskać dodatkowe fundusze na dany cel.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top