Jak zamknąć konto w banku?

Żaden klient nie lubi przepłacać za usługi bankowe. Często zdarza się, że nie korzystamy z jednego z posiadanych kont, założonego pod wpływem chwili lub ze względu na atrakcyjną promocję. Niejednokrotnie po upływie promocji, banki wprowadzają nowe opłaty za bezpłatne dotychczas rachunki, niekoniecznie informując nas o tym mailowo. Warto zatem pozbyć się zbędnego rachunku, który w skali roku może nas kosztować nawet 80 zł. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią skuteczne zamknięcie konta osobistego.

Konta osobiste – lista rachunków do usunięcia

Na początek warto zastanowić się ile w ogóle rachunków posiadamy i z ilu aktywne korzystamy. Może się zdarzyć, że zapomnieliśmy o koncie założonym kilka lat wcześniej, a bank co miesiąc nalicza nam opłaty za jego prowadzenie. Dlatego warto poświecić chwilę na analizę posiadanych rachunków i spisać na kartce konta do odstrzału.

Okres wypowiedzenia umowy

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Bądźmy świadomi, że rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który planujemy zlikwidować, prawdopodobnie nie zostanie zamknięty od razu. Wszystko znajdziemy w regulaminie naszego konta lub bezpośrednio na stronie internetowej banku. Okres wypowiedzenia umowy ROR-u może wynosić 7, 14 lub 30 dni. Pamiętajmy, aby po tym okresie ponownie skontaktować się z instytucją bankową i upewnić, że konto faktycznie zostało zamknięte. Dla banków liczy się każdy klient i niejednokrotnie chcą go zatrzymać przy sobie za wszelką cenę.

Procedura zamykania konta osobistego

Zorientujmy się, jakie są warunki złożenia dyspozycji zamknięcia rachunku. Cześć banków wymaga osobistej wizyty w placówce, część dopuszcza formę korespondencyjną (list polecony), a inne rezygnację za pośrednictwem infolinii i Internetu. Niektóre instytucje skutecznie utrudniają dopełnienie procedury zamykania konta wymagając od klientów konieczności notarialnego potwierdzenia podpisu na wniosku o rozwiązanie umowy ROR-u.

Koszt zamknięcia rachunku osobistego

Warto sprawdzić jakie są ewentualne koszty zamknięcia ROR-u. Zwykle procedura zamykania konta jest darmowa, ale zdarza się, że banki wymagają opłat od klientów chcących zamknąć rachunek przed upływem roku (zwykle jest to 20-35 zł). Dlatego warto znaleźć te informacje w umowie zawartej z bankiem lub tabeli opat i prowizji. Warto wiedzieć, że jeżeli zdecydujemy się zamknąć rachunek, aby otworzyć nowy w innym banku, możemy skorzystać z usługi przenoszenia konta, w ramach której procedura ta będzie zupełnie darmowa i wszystkie formalności załatwi za nas nowa instytucja finansowa.

Niestety jak pokazuje praktyka większość banków nie ułatwia swoim klientom wypowiedzenia umowy i zamknięcia ROR-u, co nie oznacza, że mamy się poddać i narazić na niepotrzebne koszty. W przypadku, gdy instytucja z premedytacją utrudnia nam zamknięcie konta, a my wyczerpaliśmy środki reklamacji, zawsze możemy zwrócić się do arbitra bankowego, który rozwiąże toczący się spór. Życzymy skutecznego i bezproblemowego porządkowania swoich rachunków bankowych!

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top