Jak zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka dzięki lokatom?

Chęć zapewnienia dziecku bezpiecznej przyszłości pod względem finansowym zmusza inwestorów do rozpoczęcia poszukiwań odpowiednich produktów na szeroką skalę. Cenią oni zarówno bezpieczeństwo, jak i możliwość generowania ponadprzeciętnie wysokich zysków. Niewątpliwie interesującą propozycją mogą okazać się dla nich lokaty długoterminowe, które charakteryzują się gwarancją kapitału, zapewniają określone w umowie oprocentowanie oraz zakładają wypłatę środków z odsetkami po kilku latach oszczędzania. Z kolei wcześniejsze zerwanie lokaty pozwala odzyskać kapitał, a w niektórych przypadkach przynajmniej część wygenerowanych odsetek.

Najpierw oszczędzanie, a potem inwestycje

Troska o finansową przyszłość dziecka wyróżnia coraz szersze grono rodziców, którzy najpierw starają się odłożyć satysfakcjonujących rozmiarów środki, a następnie zastanawiają się, jaka inwestycja z ich wykorzystaniem będzie najrozsądniejsza. Rodzice najczęściej postanawiają oszczędzać na studia, mieszkanie dla dziecka bądź będące jeszcze odległą przyszłością wesele. Konkretny kapitał zapewniony przez rodziców pozwala każdemu dziecku na lepszy start, bowiem ma ono szersze możliwości wyboru studiów (np. zagranicznych) bądź zyskuje szansę na uruchomienie własnego biznesu.

Ile powinienem oszczędzić, ale założyć lokatę długoterminową?

Nie ma uniwersalnej sumy, dla której założenie lokaty długoterminowej zyskuje sens. Wygospodarowując choćby 100 zł miesięcznie od momentu narodzin dziecka rodzice mogą dysponować kwotą ponad 21,5 tysiąca złotych w momencie osiągnięcia pełnoletności przez ich potomstwo. Warto zwrócić uwagę, iż niektóre rodziny są w stanie znaleźć na ten cel nawet 300-500 zł w skali miesiąca, co zdecydowanie potęguje zgromadzony kapitał.

Lokata długoterminowa od 1000 zł

Założenie lokaty długoterminowej dla dziecka ma sens nawet wówczas, gdy odłożyliśmy dopiero 1000 zł, bowiem pieniądze będą „pracowały” na przyszłość dziecka. Niektóre lokaty długoterminowe są skonstruowane w taki sposób, iż umożliwiają stałe zasilanie ich dodatkową kwotą. Priorytetem rodziców powinien być wybór długoterminowego produktu, który będzie oferował zdecydowanie najbardziej korzystne oprocentowanie na rynku.

Środki możesz powierzyć nawet na 36 miesięcy

Najdłuższe lokaty dostępne w ofertach banków trwają od 24 do 36 miesięcy. Banki są w stanie zapewnić jednocześnie oprocentowanie, które nierzadko oscyluje w granicach 3%. Niewątpliwie klienci mają szansę znaleźć na rynku promocyjne lokaty na 5%, aczkolwiek będą one krótsze, ponieważ z reguły z tak korzystnymi warunkami spotkamy się w przypadku lokat jedno bądź trzymiesięcznych. Oznacza to, iż po tym okresie będziemy musieli wyemigrować do kolejnego banku w poszukiwaniu atrakcyjnego oprocentowania.

Czy lokaty długoterminowe mają ciekawe alternatywy?

Wśród alternatywnych do lokat długoterminowych sposobów oszczędzania warto wymienić polisy posagowe, konta oszczędnościowe, a także bardziej ryzykowne posunięcia, do których zaliczają się fundusze inwestycyjne. Bez dwóch zdań warto poświęcić dziecku nieco czasu na naukę oszczędzania i zarządzania finansami. Pierwszy rachunek bankowy możemy założyć mu już po ukończeniu 13 roku życia.

Udostępnij:
Oceń na ile artykuł był dla Ciebe korzystny:
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top