doradca finansowy

Jak wybrać dobrego doradcę finansowego

doradca finansowyDobry doradca finansowy to …

Wybór doradcy finansowego skłania niektóre osoby do odbycia nawet i kilkunastu spotkań, zanim w końcu nabiorą oni przekonania, że trafili na osobę, której mogą powierzyć doradztwo w kwestii swoich finansów.

Jak zatem wybrać swojego doradcę finansowego ? Poniżej przedstawiam najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić moim zdaniem uwagę decydując się na skorzystanie z takich usług.

Podejście do Klienta

Podstawowym elementem moim zdaniem, który wpływa dzisiaj na to, komu powierzamy np. dobór optymalnego dla nas produktu kredytowego, jest umiejętność słuchania i zadawania pytań. Doradca finansowy musi potrafić słuchać swojego Klienta – tak, aby oferować mu to, czego on pragnie. Z umiejętnością słuchania jest bezpośrednio związana inna umiejętność – doradca finansowy powinien też umieć zadawać pytania; takie, dzięki którym upewni się, że produkt, który przedstawi Klientowi będzie spełniał jego oczekiwania.

Klient niekiedy ma szczątkowe informacje na dany temat – lub też posiadane informacje mogą mu nawet wręcz zaszkodzić. Doradca finansowy musi zrozumieć nie tylko CO chce uzyskać Klient, ale i DLACZEGO. Takim przykładem jest połączenie dwóch produktów: pożyczka hipoteczna i … kredyt hipoteczny. W jednej sytuacji lepiej będzie wziąć pożyczkę, w innej – kredyt. Doradca nie znając dobrze Klienta nie będzie mógł mu doradzić optymalnego rozwiązania.

Niezależny doradca finansowy

Bardzo istotnym kryterium wyboru doradcy hipotecznego jest rozległość jego oferty (czy ma w ofercie wszystkie banki udzielające kredytów hipotecznych) i to, czy jest na rynku niezależny.

Doradca finansowy powinien posiadać w swojej ofercie produkty co najmniej kilku instytucji finansowych (w przypadku kredytów kilkunastu) aby móc proponować w 100% optymalne rozwiązania dla swoich Klientów. Doradca, który reprezentuje tylko produkty jednej firmę nigdy nie przedstawi każdemu Klientowi optymalnej oferty.

Niezależność należy rozumieć jako brak powiązań kapitałowych z bankami czy grupami finansowymi. Niestety dość powszechne na rynku jest, iż dana firma doradcza kładzie nacisk na ofertę “swojego” banku sugerując klientom przez swoich doradców wybór rozwiązania nie będącego de facto optymalnym. Często słyszy się też o sytuacjach kiedy to doradca wypełnił z klientem wnioski do kilku banków ale celowo opóźniał procedurę w niektórych aby klient, dla którego czas jest jednym z ważniejszych kryteriów, wybrał ofertę kredytu “preferowanego” przez doradcę.

Wiedza i doświadczenie

Kolejną istotną rzeczą jest profesjonalizm i rozległa wiedza – np. kredyty hipoteczne bynajmniej do najprostszych nie należą a procedury ich udzielania bywają bardzo zawiłe. Warto zadać doradcy kilka pytań, takich kontrolnych, np. o księgi wieczyste, procedury sądowe, opłaty okołokredytowe, może jakieś ciekawostki odnośnie kredytów preferencyjnych – dobry doradca powinien odpowiedzieć na nie bez trudu i bardzo rzeczowo, natomiast “sprawni sprzedawcy wszystkiego” będą opowiadali przeróżne historie o życiu i świecie aby odsunąć dyskusję merytoryczną na boczny tor.

Sprawdzona i rzetelna firma

Warto poczytać nieco w Internecie opinii na temat firmy, na której usługi się decydujemy –  jaki ma zasięg, z kim współpracuje, od jak dawna jest na rynku – aby uniknąć współpracy z firmą “mroczne widmo”, która często miast pomóc zaszkodzi a nasze dane osobowe będą fruwały po internecie albo zostaną sprzedane.

Opinie znajomych

Rozważając skorzystanie z usług doradztwa finansowego warto podpytać znajomych, czy nie mogliby nam kogoś polecić  – ich opinie powinny być jednak dla nas ważne, ale nie najważniejsze (świetny sprzedawca potrafi tak oczarować Klienta, że ten podpisze wszystko wierząc w dobre intencje doradcy).

Myśl – nie daj sobie wciskać “kitu”

Warto na pierwszym spotkaniu zadać naszemu potencjalnemu doradcy finansowemu kilka pytań, na które znamy odpowiedź – a następnie dokładnie wysłuchać odpowiedzi, aby zobaczyć, czy odpowiedź będzie zgodna z naszym stanem wiedzy. Do dzisiaj pamiętam, jak kupując samochód sprzedawca poinformował mnie, że kontrolka pokazująca poziom płynu w spryskiwaczach informuje o … trudnych warunkach atmosferycznych.

Uważajmy też na sposób prowadzenia rozmowy – np. analizując sposób argumentacji “doradcy”, w którym chce zmusić nas do szybkiego podpisania np. umowy inwestycyjnej. Pamiętajmy, że jeżeli ktoś wymusza na nas szybkie podjęcie decyzji to nie jest to normalne i powinno obudzić w nas czujność.

Rynek doradztwa finansowego w Polsce

Polacy stosunkowo rzadko korzystają z usług doradców finansowych. W Niemczech np. wiele osób nie wyobraża sobie, aby samodzielnie chodzić po bankach i porównywać ich oferty. Doskonale wiedzą, że “diabeł tkwi w szczegółach” i że łatwo można dokonać niewłaściwego wyboru. Widać to po ilościach osób zajmujących się doradztwem finansowym – w Polsce jest to kilka tysięcy, zaś w Niemczech – kilkadziesiąt razy (!) więcej.

W Polsce poza tym nadal nie ma czegoś takiego jak licencja doradcy finansowego.

KNF od 2007 roku, kiedy to pojawiły się mocne sygnały z rynku odnośnie uregulowania tej kwestii, nie zdecydował się na “interwencję”. Moim zdaniem pewne regulacje są wręcz konieczne – chociażby po to, aby oddzielić sprzedawców od prawdziwych doradców finansowych. Do wykonywania zawodu doradcy finansowego nie są potrzebne ani licencje, ani wykształcenie – doradcą może zostać zarówno osoba po studiach, jak i absolwent technikum ekonomicznego.

Na koniec – szanujmy swojego Doradcę

Usługi doradztwa są dla klienta darmowe, co niesie za sobą pewne patologie. Dosyć często mają miejsce sytuacje, gdzie Klienci spotykają się z wieloma doradcami w sprawie swojego kredytu hipotecznego – tylko po to, aby po 10 spotkaniu … pójść do banku, który uzyskał najlepsze opinie wśród owych 10 doradców – i tam wziąć kredyt. Pomijając już kwestię czystej uczciwości wobec 10 osób, które poświęciły kilkanaście godzin czasu – czy taka osoba będzie w każdej sytuacji potrafiła podjąć dobrą decyzję?

Na Zachodzie takie spotkania nierzadko są płatne. Może gdyby i u nas tak było Klienci mieliby łatwiej, a z rynku zniknęliby różnego rodzaju “sprzedawcy” – osoby, które zamiast doradzać Klientom optymalne rozwiązania finansowe wciskają im, bo nie można tego inaczej nazwać, optymalne rozwiązania dla siebie (z których mają największe prowizje od instytucji finansowych).

Sprawdź jakość usług naszego Doradcy Finansowego :)

Oceń

Kliknij gwiazdkę aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował, bądź pierwszy

2 Komentarze

  1. Paweł
    26/09/2015

    Mnie zastanawia jedno – dlaczego nie ma jeszcze żadnych regulacji. Amber Gold widzę że niczego nie nauczył KNFu….

    Odpowiedz
    1. Doradca Finansowy
      26/09/2015

      Nie do końca tak jest.
      OK, nie ma regulacji – ale o ile dobrze pamiętam to KNF ostrzegał ludzi przed Amber Gold – pytanie, czy właściwie?
      Moim zdaniem regulacje jakieś musza być – jak ktoś jest dobrym sprzedawcą to wciśnie emerytce 3 filar ze składką miesięczną w wysokości 80% emerytury – znam takie przypadki ….

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak wybrać dobrego doradcę finansowego Contact Details:
12 312 02 52 customer service ,
Tel:12 312 02 52 , E-mail: biuro(at)fe24.pl
Scroll to top