Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Jak uzyskać kredyt hipoteczny na wykończenie domu?

Opublikowano: 28-12-2016

Brak środków finansowych na etapie wykończenia domu jednorodzinnego to bardzo popularny problem wśród klientów, którzy podjęli się budowy własnej nieruchomości. Na szczęście bardzo wiele banków umożliwia zaciągnięcie kredytu hipotecznego, który pozwala na wykończenie domu.

Wykańczanie rozpoczyna się od stanu surowego zamkniętego

Wykańczanie domu rozpoczyna się w momencie, gdy nieruchomość znajduje się w stanie surowym zamkniętym, a więc posiada stolarkę okienną oraz dach. Dopiero w tym momencie klienci mogą ubiegać się w banku o kredyt hipoteczny na wykończenie domu. Łatwo domyślić się, iż konieczne będzie skompletowanie odpowiedniej dokumentacji, na której podstawie bank pozwoli skorzystać ze swojej oferty kredytowej.

Odwiedź siedzibę banku i sprawdź swoją zdolność kredytową

Najlepszym pomysłem są odwiedziny oddziału banku, w którym uzyskamy wszystkie niezbędne informacje na temat kredytu hipotecznego na wykończenie domu. Chcąc zadbać o satysfakcjonująco niskie oprocentowanie powinniśmy porównać ofertę co najmniej kilku banków, z których grona wybierzemy tą zdecydowanie najkorzystniejszą. Pierwszym krokiem powinno być jednak obliczenie zdolności kredytowej, na której podstawie będziemy mogli podejmować kolejne działania. Wstępna ocena zdolności kredytowej sprawi, iż zbieranie dokumentów będzie miało sens.

Jakie dokumenty są wymagane przy kredycie na wykończenie?

Podstawowym dokumentem, który musimy dostarczyć bankom pozostaje pozwolenie na budowę oraz dziennik budowy, który zawiera pieczątki jej kierownika. Bank zweryfikuje czy dokumenty zostały zatwierdzone przez nadzór budowlany. Niezbędny pozostaje także kosztorys prac, których przeprowadzenie planuje kredytobiorca. Banki bardzo przychylnie podchodzą do dokumentów, które zostały przygotowane przez rzeczoznawcę. Kosztorys powinien uwzględniać koszty robocizny, materiałów budowlanych oraz deklarowane terminy realizacji poszczególnych etapów.

Kredyt hipoteczny będzie wypłacany w transzach

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu będzie wypłacany w transzach, które będą pojawiały się na koncie kredytobiorcy dopiero wówczas, gdy poprzednia pula pieniędzy zostanie w 100% wykorzystana. Ponadto warto zaznaczyć, iż w przygotowanym kosztorysie zobowiązani jesteśmy wskazać wykonawcę, który potwierdzi terminy realizacji oraz wyceni swoją pracę. Wielu klientów decyduje się zawyżyć kosztorys o około 20%, dzięki czemu realizacja inwestycji pozostanie niezaburzona nawet wówczas, gdy wzrosną ceny materiałów budowlanych.

Wykończenie domu dzięki hipotece to oszczędność

Sporo formalności związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego nie zraża potencjalnych kredytobiorców, którzy mają świadomość, iż takie zobowiązanie jest zdecydowanie niżej oprocentowane od zwykłych kredytów gotówkowych. Najczęściej klientom towarzyszy ściśle sprecyzowana marża i prowizja banku, choć czasami pojawia się także prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego. Bywa, iż klienci wybierają pomiędzy zaledwie kilkoma bankami, które pozytywnie oceniły ich zdolność kredytową.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *