Jak podwyższyć swoją emeryturę?

Z danych gromadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że obecnie w Polsce jest ponad 7 200 000 emerytów. Wiele z tych osób boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Jak dowodzą badania firmy Sedlak & Sedlak przeciętne świadczenie emerytalne wynosi około 1800 złotych brutto. Natomiast najubożsi seniorzy dostają niecałe 900 złotych – to naprawdę niewiele. Jednak pamiętajmy, że wysokość emerytury nie jest ustalona raz na zawsze. Co zrobić, aby otrzymywać więcej pieniędzy każdego miesiąca lub mniej wydawać?

Korzystaj ze zniżek dla emerytów

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Niewielu seniorów jest świadomych, że z tytułu wieku mają prawo do wielu ulg i przywilejów. Będąc na emeryturze możemy kupować taniej lekarstwa w wybranych aptekach, podróżować za mniej pociągami oraz komunikacją miejską (w wielu polskich miastach osoby, które ukończyły 70 lat jeżdżą autobusami i tramwajami za darmo). Ponadto wiele linii lotniczych oferuje pasażerom, którzy ukończyli 60 lat korzystne zniżki na bilety (10-20%). Sieci handlowe również pamiętają o starszych klientach. Robiąc zakupy w hipermarketach, które oferują specjalne karty płatnicze, możemy zaoszczędzić do 10% podczas każdorazowej wizyty w takim sklepie. Muzea, teatry i kina też oferują ulgi na bilety dla seniorów.

Zapytaj czy przysługuje Ci dodatek mieszkaniowy

Każdy emeryt o niskich dochodach może liczyć na tzw. dodatek mieszkaniowy, który dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wynosi 15% wartości dochodów, a dla 2 osobowych gospodarstw – 12%. Jednak aby móc otrzymać dodatkowe środki musimy spełnić jeszcze jeden warunek – powierzchnia lokalu mieszkalnego w przeliczeniu na jedną osobę nie może przekraczać 35 mkw., a w przeliczeniu na 2 osoby – 40 mkw.

Czy ZUS uwzględnił Twoje nagrody pracownicze?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Każdy senior ma prawo starać się o przeliczenie swoich świadczeń emerytalnych i o ich podniesienie. Wszystkie bonusy i nagrody, jakie otrzymywaliśmy będąc czynnymi zawodowo również liczą się do emerytury. Dlatego warto upewnić się, że ZUS o nich nie zapomniał, ustalając wysokość naszych świadczeń. Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien wziąć pod uwagę m.in. nagrody jubileuszowe wypłacane do 31 grudnia 1989 roku, nagrody i premie z zysku, jeśli zostały wypłacone po 1 stycznia 1991 roku i były od nich odprowadzane składki emerytalne.

Inne dodatki dla emerytów

Seniorzy po 75 roku życia, niezdolni do samodzielnej egzystencji mogą liczyć na dodatek pielęgnacyjny, wynoszący około 187 zł. Z kolei osoby, które prowadziły tajne nauczenie w czasach okupacji mają prawo do dodatku również o wartości 187 zł. Byli żołnierze i górnicy zatrudniani przymusowo w kopalniach węgla (w latach 1949-1959) są uprawnieni do świadczeń w wysokości od 9 do 187 zł. Zorientujmy się również, czy nie przysługuje nam tzw. ryczałt energetyczny (ok. 150 zł).

Dla wielu polskich emerytów liczy się dosłownie każda złotówka. Warto znać przywileje i ulgi, jakie nam przysługują i aktywnie z nich korzystać, aby zaoszczędzone pieniądze móc potraktować jako poduszkę finansową w razie niespodziewanych wydatków.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top