Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Jak oszczędzamy pieniądze?

Opublikowano: 14-09-2016 pieniadze

Bank BGŻ Optima opublikował pod koniec tegorocznych wakacji raport dotyczący podejścia do oszczędzania przez Polaków. Jak się okazało wnioski są bardzo zastanawiające. Dlaczego wypadamy tak słabo na tle innych, niewiele bardziej zamożnych krajów jak Słowacja czy Czechy? Czy mamy problem z rozsądnym gospodarowaniem pieniędzmi i kontrolą nad naszymi wydatkami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Oszczędzanie w rodzinie – nastolatki wzorem

Dla dzieci autorytetem w sprawach oszczędzania są rodzice, w tej kwestii pociechy ufają im bardziej niż nauczycielom, czy informacjom zaczerpniętym w sieci, co znaczny, że sprawdza się stwierdzenie, iż nawyk oszczędzania wynosi się z domu. Ponad 40% respondentów regularnie wypłaca kieszonkowe swoim dzieciom.

Średnia wartość kieszonkowego polskiego dziecka to około 60 zł miesięcznie. Czy młodzi obywatele umiejętnie zarządzają tą kwotą? Jak wykazało badanie, 90% ankietowanej młodzieży deklaruje, że systematycznie odkłada część swojego comiesięcznego kieszonkowego, z czego 14% deponuje środki na”gorsze czasy”, a nie w celu zakupu konkretnych dóbr. Ponadto jeden na trzech nastolatków dorabia, czyli gromadzi oszczędności własnym sumptem.

Polacy są na bakier z oszczędzaniem?

Wśród naszych czeskich i słowackich sąsiadów, oszczędności gromadzi blisko 40% obywateli. Na naszej rodzimej ziemi takie praktyki stosuje zaledwie 16% osób. Średnie płace na Słowacji, Czechach, czy na Węgrzech są nieznacznie wyższe niż u nas.

Mimo to, jak pokazują statystyki rozbieżności między naszymi oszczędnościami, a stopą oszczędzania netto słowackiego, czeskiego, czy węgierskiego gospodarstwa domowego jest bardzo duża (około 4,00 na Słowacji i 0,70 w Polsce). To nie koniec mało optymistycznych danych. Liczba oszczędzających Polaków w porównaniu do całej populacji w naszym kraju jest tak niska, że w wielu rankingach wyprzedza nas Irak, Rwanda i Białoruś.

Jak widać z badania Banku BGŻ Optima jasno wynika, że Polacy są narodem silnie nastawionym na konsumpcję, perspektywiczne myślenie niestety nie jest naszą mocną stroną, wolimy żyć dniem dzisiejszym, niż zabezpieczać swoją przyszłość. Mimo iż dorośli nie są idealnym przykładem rozsądnego zarządzania finansami, bardzo optymistycznie przedstawiają się dane o podejściu młodego pokolenia do oszczędzania.

Warto brać przykład z innych państw i systematycznie odkładać środki (na przykład na dodatkową, prywatną emeryturę), aby móc godnie i spokojnie przeżyć swoją starość. Liczenie na łaskawość Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to stąpanie po bardzo cienkim lodzie.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *