Jak odkładać na emeryturę?

senior

Większość naszych czytelników to osoby w sile wieku. Biorąc pod uwagę głodowe emerytury jakie obecnie otrzymuje wielu seniorów w Polsce, warto już dziś pomyśleć jak zapewnić sobie bezpieczną finansowo jesień życia. Młodość, to doskonały moment w życiu (uwzględniając polskie realia), żeby zacząć odkładać dodatkowe pieniądze na spokojną starość.

Ile odkładać na emeryturę?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Zakładając optymistyczny scenariusz nasza przyszła emerytura będzie stanowiła połowę obecnej miesięcznej pensji (oczywiście w przypadku osób wykazujących ciągłość zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę). Ile środków w takim razie powinniśmy odkładać z każdej wypłaty? Oczywiście wszystko zależy od wysokości uzyskiwanych przez nas dochodów, jednak minimalny próg deponowanych środków dla osób między 30 a 40 rokiem życia to około 15% obecnej pensji (netto).

Przy statystycznym wynagrodzeniu w Polsce będzie to około 400 złotych. Odkładanie kapitału to jedno, ale warto również zastanowić się gdzie go gromadzić? Do wyboru mamy co najmniej kilka różnych wariantów jak na przykład IKE, IKZE, rachunki oszczędnościowe, lokaty bankowe, inwestycje w akcje spółek.

Emerytura – w co inwestować?

Warto przyjąć strategię dywersyfikacji portfela, czyli podzielić środki i inwestować je w różne produkty. 70% odkładanych pieniędzy lokujmy w w bezpieczne produkty inwestycyjne (lokaty bankowe, rachunki oszczędnościowe), a pozostałe 30% w instrumenty o większym ryzyku (fundusze inwestycyjne, akcje, obligacje korporacyjne) – zwłaszcza jeżeli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą z zakresu finansów.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa dobrze jest też trzymać rosnący kapitał w różnych bankach. Alternatywne inwestycje, których jest mnóstwo (wystarczy dobrze poszukać) i mogą okazać się całkiem opłacalne w przyszłości to złoto, antyki, czy domeny internetowe.

Ile wydajecie na życie?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Jak wynika z naszej wieloletniej praktyki, tak naprawdę niewielu klientów rozsądnie i przede wszystkim świadomie zarządza swoim budżetem i spisuje codzienne wydatki. To duży błąd. Być może kupujemy wiele zbędnych produktów spożywczych, czy przedmiotów (ubrań, gadżetów, sprzętu sportowego), z których tak naprawdę w ogóle nie korzystamy.

Warto przeprowadzić pewien eksperyment i przez jeden miesiąc zapisywać wszystkie wydane kwoty, dzięki temu uświadomimy sobie ile pieniędzy wydajemy na podstawowe potrzeby, a ile na zbędne przyjemności i kaprysy. Przykładowo oszczędzając codziennie tylko 10 złotych, po upływie dekady będziemy mieli około 36 000 złotych (oczywiście deponując środki w produkty przynajmniej równe inflacji).

Prywatna, dodatkowa emerytura pozwoli nam na godnie i komfortowe życie po osiągnięciu wieku emerytalnego. Oczywiście na przestrzeni kilkudziesięciu lat, które dzielą nas od osiągnięcia wieku emerytalnego może zdarzyć się dosłownie wszystko. Jednak nie powinno być to argumentem skłaniającym nas do życia z dnia na dzień. Chyba, że nie mamy nic przeciwko spędzeniu starości na poziomie minimum socjalnego.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top