Jak oblicza się kwotę dofinansowania w programie Mieszkanie dla Młodych

Mieszkanie dla Młodych

Odpowiadając na tak postawione pytanie należy od razu powiedzieć, że …. istnieje tutaj specjalny wzór, który reguluje tego typu kwestie.

I tak kwota dofinansowanie wkładu własnego będzie obliczona jako

 • 10 % w – przypadku dla rodzin bez dzieci
 • lub 15% – dla rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem

W obydwu przypadkach procent obliczamy z kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej wyrażonej w liczbie m² nabywanego mieszkania (ale nie więcej niż 50 m²) i ogłaszanego przez wojewodów wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m² powierzchni mieszkalnej, wyznaczonego dla trzech rodzajów lokalizacji nabywanych mieszkań:

 • średnia arytmetyczna 2 ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika dla miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa – w przypadku tych miast,
 • średnia arytmetyczna 2 ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika dla pozostałych gmin w województwie – w przypadku tych gmin,
 • średnia arytmetyczna 2 ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika dla miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa i 2 ostatnich wartości wskaźnika ogłaszanego dla pozostałych gmin w województwie, nie więcej jednak, niż 120% wartości określonej dla pozostałych gmin w województwie – w przypadku gmin sąsiadujących z miastem, będącym siedzibą wojewody lub sejmiku województwa.

Należy też pamiętać, że kwota wsparcia może ulec zwiększeniu o kolejne 5%, jeżeli małżonkom lub osobie wychowującej dzieci urodzi się trzecie dziecko w okresie do 5 lat od momentu wejścia umowy w życie.

Udostępnij:
Oceń wpis

2 Comments

 1. Mało
  27 lipca 2014

  Mówi się lepszy rydz niż nic, ale moim zdaniem te limity to lekka przesada…

  Odpowiedz
  1. Doradca Finansowy
   27 lipca 2014

   Faktycznie, mogłoby być lepiej – w Krakowie np. mało kto się „łapie”.
   No ale nie oszukujmy się – w dzisiejszych czasach Polska na pewno nie będzie dopłącała wszystkim – i po to ustawiono limity na takiej postaci, aby nie wypłącić więcej dofinansowania, niż zapisano w planach budżetowych :)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top