Jak negocjować lokatę bankową?

negocjacje

Oprocentowanie lokat bankowych ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe od dłuższego czasu nie jest zbyt zachęcające dla oszczędzających. Jednak wielu z nich nie wie, że można negocjować warunki bankowej lokaty nawet, gdy klient wcale nie dysponuje dużą kwotą oszczędności. Nie potrzeba setek tysięcy złotych, aby móc „wywalczyć” bardziej zyskowną lokatę. Jak negocjować z bankiem oprocentowanie depozytu? Zapraszamy do dalszej części poradnika.

Jak negocjować z bankiem?

Wiele instytucji oferuje możliwość negocjacji przez Internet lub telefonicznie, jednak w tym przypadku najlepiej postawić na osobistą wizytę w placówce. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu w tego typu działaniach. Pamiętajmy, aby dobrze przygotować się do rozmowy negocjacyjnej z pracownikami banku oraz zadbać o schludny wygląd. Bądźmy pewni siebie, rzetelni, zdecydowani, ale nie aroganccy. Przygotujmy konkretne argumenty, które przemawiają na naszą korzyść (wieloletnie korzystanie z usług banku, atrakcyjna wysokość kapitału, dalsze plany związanie z instytucją finansową itp.).

Od jakich kwot można negocjować oprocentowanie lokaty?

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Oczywiście, jeśli posiadamy milion złotych oszczędności, żadna instytucja finansowa nie odmówi nam negocjacji. Jak wygląda sytuacja w przypadku sporo mniejszych kwot? Wiele banków podejmuje negocjacje z klientami, którzy dysponują kwotą minimum 50 000 złotych, ale są też instytucje, które podchodzą bardziej indywidualnie do klienta i są w stanie rozpocząć rozmowy o zmianie oprocentowania depozytu nawet z osobami posiadającymi 5 000 – 10 000 tysięcy złotych.

Co ciekawe przykładowo Alior Bank jest otwarty na negocjacje z klientami, którzy dysponują już 1000 złotych oszczędności (to aktualnie najniższy próg na rynku). Z kolei Idea Bank podejmie negocjacje tylko z klientami, którzy chcą zdeponować przynajmniej 100 000 złotych – być może tak wysoki limit wynika z faktu, że ta instytucja oferuje jedne z najwyżej oprocentowanych lokat terminowych.

Negocjacje z bankiem – ile można zyskać?

Dużo zależy od naszych umiejętności negocjacyjnych, najbardziej przekonywający deponenci mogą podbić oprocentowanie lokaty nawet o 0,5% od wyjściowego poziomu. Na sukces negocjacji wpływ ma również wysokość kapitału, ich pochodzenie oraz to, jak do tej pory układała się nasza „współpraca” z danym bankiem. Na nasz plus przemawia posiadanie w danej instytucji również innych produktów bankowych (na przykład konta osobistego lub karty kredytowej). Warto dodać, że możemy negocjować nie tylko wysokość oprocentowania, ale i okres zapadalności depozytu.

Czy warto w ogóle podjąć próby negocjacji wysokości oprocentowania lokaty terminowej? Oczywiście, że tak, ale aby nasze wysiłki faktycznie przyniosły zysk, musimy gruntowanie przestudiować wszystkie dostępne oferty depozytów na rynku, aby nie okazało się, że wynegocjowane przez nas w pocie czoła warunki i tak są gorsze niż standardowa oferta konkurencyjnego banku.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top