Jak negocjować lokatę bankową?

negocjacje

Oprocentowanie lokat bankowych ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe od dłuższego czasu nie jest zbyt zachęcające dla oszczędzających. Jednak wielu z nich nie wie, że można negocjować warunki bankowej lokaty nawet, gdy klient wcale nie dysponuje dużą kwotą oszczędności. Nie potrzeba setek tysięcy złotych, aby móc „wywalczyć” bardziej zyskowną lokatę. Jak negocjować z bankiem oprocentowanie depozytu? Zapraszamy do dalszej części poradnika.

Jak negocjować z bankiem?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Wiele instytucji oferuje możliwość negocjacji przez Internet lub telefonicznie, jednak w tym przypadku najlepiej postawić na osobistą wizytę w placówce. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu w tego typu działaniach. Pamiętajmy, aby dobrze przygotować się do rozmowy negocjacyjnej z pracownikami banku oraz zadbać o schludny wygląd. Bądźmy pewni siebie, rzetelni, zdecydowani, ale nie aroganccy. Przygotujmy konkretne argumenty, które przemawiają na naszą korzyść (wieloletnie korzystanie z usług banku, atrakcyjna wysokość kapitału, dalsze plany związanie z instytucją finansową itp.).

Od jakich kwot można negocjować oprocentowanie lokaty?

Oczywiście, jeśli posiadamy milion złotych oszczędności, żadna instytucja finansowa nie odmówi nam negocjacji. Jak wygląda sytuacja w przypadku sporo mniejszych kwot? Wiele banków podejmuje negocjacje z klientami, którzy dysponują kwotą minimum 50 000 złotych, ale są też instytucje, które podchodzą bardziej indywidualnie do klienta i są w stanie rozpocząć rozmowy o zmianie oprocentowania depozytu nawet z osobami posiadającymi 5 000 – 10 000 tysięcy złotych.

Co ciekawe przykładowo Alior Bank jest otwarty na negocjacje z klientami, którzy dysponują już 1000 złotych oszczędności (to aktualnie najniższy próg na rynku). Z kolei Idea Bank podejmie negocjacje tylko z klientami, którzy chcą zdeponować przynajmniej 100 000 złotych – być może tak wysoki limit wynika z faktu, że ta instytucja oferuje jedne z najwyżej oprocentowanych lokat terminowych.

Negocjacje z bankiem – ile można zyskać?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Dużo zależy od naszych umiejętności negocjacyjnych, najbardziej przekonywający deponenci mogą podbić oprocentowanie lokaty nawet o 0,5% od wyjściowego poziomu. Na sukces negocjacji wpływ ma również wysokość kapitału, ich pochodzenie oraz to, jak do tej pory układała się nasza „współpraca” z danym bankiem. Na nasz plus przemawia posiadanie w danej instytucji również innych produktów bankowych (na przykład konta osobistego lub karty kredytowej). Warto dodać, że możemy negocjować nie tylko wysokość oprocentowania, ale i okres zapadalności depozytu.

Czy warto w ogóle podjąć próby negocjacji wysokości oprocentowania lokaty terminowej? Oczywiście, że tak, ale aby nasze wysiłki faktycznie przyniosły zysk, musimy gruntowanie przestudiować wszystkie dostępne oferty depozytów na rynku, aby nie okazało się, że wynegocjowane przez nas w pocie czoła warunki i tak są gorsze niż standardowa oferta konkurencyjnego banku.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top