Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Jak negocjować cenę mieszkania?

Opublikowano: 13-05-2016 mieszkania

Kupno nieruchomości na kredyt hipoteczny to ogromny wydatek. Dlatego warto próbować wszystkich sposobów, aby spełnić nasze marzenie o własnych czterech kątach jak najmniejszym kosztem. Jedną z metod, na doskonalenie której wiele osób nie poświęca w ogóle czasu są negocjacje cenowe. Przeciętnemu Kowalskiemu udaje się wynegocjować około 5-7% ceny wyjściowej nieruchomości. Tymczasem dzięki odpowiedniemu przygotowaniu może się okazać, że uda nam się zbić cenę lokum nawet o 20% i więcej. Jak w takim razie skutecznie negocjować kupno mieszkania?

Bądź przygotowany do negocjacji od samego początku

Pamiętajmy, że przy zakupie nieruchomości finansowanej kredytem hipotecznym na kilkadziesiąt lat nawet jeden dodatkowo wynegocjowany punkt procentowy może przełożyć się na kilka tysięcy oszczędności, dlatego warto dobrze przygotować się nie tylko do spotkania, ale i do pierwszej rozmowy telefonicznej. Już wtedy warto pytać o margines negocjacji cen mieszkania, żeby druga strona odczytała nasz komunikat: „Jesteśmy bardzo zainteresowani mieszkaniem, ale nie za taką cenę, zależy nam na dobiciu transakcji”.

Nie negocjuj sam

Warto wybrać się na negocjacje z deweloperem w towarzystwie zaufanej osoby, która chłodnym, krytycznym okiem oceni sytuację i mieszkanie. Zakup nieruchomości wiąże się z ogromnymi emocjami, dlatego obecność kogoś bliskiego, przyjaciela, czy nawet rzeczoznawcy jest nieoceniona. Ich uczciwa opinia może okazać się bardzo pomocna w podjęciu ostatecznej decyzji.

Poza tym idąc na spotkanie w parze zawsze możemy przyjąć strategię dobrego i złego policjanta, co może nam bardzo ułatwić zbijanie ceny. Warto również skonsultować się ze znajomymi, którzy mają doświadczenie w kwestii zakupu mieszkania.

Znajdź słabe punkty mieszkania

Każde lokum posiada swoje wady, jeżeli będziemy potrafili je dostrzec i w odpowiedni sposób „wytknąć” z pewnością możemy liczyć na ustępstwa cenowe ze strony sprzedawcy. Jeżeli mieszkanie ma nieciekawy widok na supermarket, plac firmy transportowej, czy cmentarz możemy z powodzeniem podać to jako argument do zbicia ceny, nawet jeżeli w rzeczywistości w ogóle nam nie przeszkadza taka sceneria za oknem.

Mieszkania na ostatnim piętrze szybciej się nagrzewają, co latem może być dosyć uciążliwe. Jeżeli jesteśmy zainteresowani lokalem na poddaszu zawsze warto próbować negocjować cenę ze względu na wysokie temperatury podczas wakacyjnych miesięcy. W przypadku mieszkań na parterze również warto poruszyć temat położenia lokalu. Bardzo często lokale parterowe nie są zbyt nasłonecznione, poza tym wiąże się z nimi mniejsze bezpieczeństwo (najłatwiej włamać się do mieszkań na parterze).

Pamiętajmy, że nikt nie rodzi się rasowym negocjatorem, to kwestia nabytych umiejętności i pracy. Warto włożyć wysiłek w zaznajomienie się z różnymi technikami negocjacyjnymi, przygotować odpowiednią strategię, bo stawka jest naprawdę wysoka. Kilkadziesiąt tysięcy złotych (albo i więcej!) zbicia ceny mieszkania z pewnością jest tego warte.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *