Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Jak długo musimy czekać na decyzję banku o kredycie hipotecznym?

Opublikowano: 15-01-2011 zdolność kredytowa

Podpisanie umowy przedwstępnej czy rozpoczęta budowa domu sprawiają, że otrzymanie kredytu to „być albo nie być”. O ile kredyt gotówkowy można otrzymać od przysłowiowej ręki, co ważniejsze nawet tego samego dnia – a do zadań klienta należy jedynie dostarczenie wniosku i zaświadczenia bądź też oświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów – o tyle procedury związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego są bardziej czasochłonne, co związane jet z co najmniej dwoma tematami.

Dokumenty

O ile przy kredycie gotówkowym musimy dostarczyć do banku najczęściej tylko zaświadczenie o zarobkach (a jak jesteśmy stałym, dobrym Klientem to nawet i tego nie musi robić), o tyle z wnioskiem o kredyt hipoteczny związana jest konieczność dostarczenia większej ilości dokumentów. Bank wymaga od kredytobiorcy, aby dostarczył niekiedy „stertę” dokumentów – należy dokonać wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę, uzyskać wypis (często i wyrys) z Ksiąg Wieczystych, zaświadczenie o dochodach małżonka (oczywiście gdy nie ma rozdzielności majątkowej)  itp. – to wszystko zajmuje sporo czasu.

Procedury bankowe

Dłuższe oczekiwanie na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego wynika też z faktu, że z racji chociażby w/w „biurokracji” plus wysokiej (w porównaniu do typowego kredytu gotówkowego) kwoty bank musi jeszcze zebrane dokumenty przeanalizować – i robi to bardzo wnikliwie, stosując swoje procedury, które niestety nie zawsze są jasne dla Klientów. Wystarczy napisać, że przeszkoda uniemożliwiająca udzielenie kredytu hipotecznego w banku A …. nie będzie w ogóle brana pod uwagę przy analizie wniosku  w banku B

Jeżeli jednak analityk „przekopie się” już przez stertę papierów, to sama decyzja o tym czy dostaniemy kredyt hipoteczny, zapada szybko – nierzadko od razu, najczęściej w terminie do dwóch dni roboczych.

Uruchomienie środków to na szczęście także szybki proces – z reguły nie później niż parę dni roboczych, a najczęściej od razu. Wszystko zależy od tego, jak sprawnie zostanie poprowadzony proces pozyskiwania kredytu.

Czas oczekiwania na decyzję to najczęściej ponad 30 dni

Przedstawione powyżej wyjaśnienia sprawiają, że na decyzję, od momentu wizyty w banku do uzyskania środków finansowych, trzeba czekać w większości przypadków nie mniej niż 30 dni – jednak dla świętego spokoju przy kalkulacjach przyjmijmy sobie 60 dni – i co najmniej taką ilość dni wpisujmy w umowach przedwstępnych jako okres, podczas którego zobowiązujemy się dostarczyć osobie sprzedającej lokal/dom/działkę  brakującą kwotę.

Nie wspomniałem we wpisie o ważnej kwestii, nie związanej z bankiem. Koniecznie należy sprawdzić przed wpłaceniem zadatku/zaliczki kupowaną nieruchomość – aby nie okazało się, że w Księdze Wieczystej są zapisy, które będą „nie do przejścia” w baku. Ale to temat na inny wpis …

Sebastian
Oceń:
Ocena: 4.1/5 (liczba glosow: 12)
Jak długo musimy czekać na decyzję banku o kredycie hipotecznym?, Jak długo musimy czekać na decyzję banku o kredycie hipotecznym?, 4.1 out of 5 based on 12 ratings Jak długo musimy czekać na decyzję banku o kredycie hipotecznym?

Opinie

 1. A ja czekam na decyzję o kredycie hipotecznym w Kredyt Banku już ponad dwa miesiące. Ręce opadają. A ze reklama dżwignią handlu więc chyba zacznę chwalić ten bank szerzej.

 2. W getin banku jest podobnie. Zarzekają się że decyzji udzielają do 5 dni roboczych a czekam już prawie miesiąc i dalej nic :/ Dodam że mam olbrzymi wklad własny prawie 30%.
  Niestety obawiam się że w moim przypadku wlasciciel nieruchomosci się rozmysli bo ma już kupca za gotówkę a wczoraj wlasnie skończyła nam się wstępna umowa zakupu :( W dodatku tylko do konca roku można z korzystać z usługi rodzina na swoim więc nie zdążę już załatwić nic innego. Szkoda gadać niestety w naszym kraju nic nie funkcjonuje tak jak powinno :/ Nawet banki które zarabiają na nas najwiecej w Europie.

 3. a ja PEKAO SA decyzje miałam w 4 dni, a umowe podpisywałam po 3 tygodniach

 4. W moim przypadku było szybko – o kredyt starałem się w mbanku. Dłużej zaszło jego uruchomienie, ale to inna historia… Moge się domyślać, że w Multibanku będzie podobnie – w końcu to ta sama grupa kapitałowa :)

 5. Ja również w Mbanku, szybko sprawnie i bez żadnych problemów. Ale to sprawa indywidualna, każdy przypadek jest inny. Najlepiej porównać ofertę wszystkich banków, kredyt to poważna decyzja.

 6. W PKO BP obecnie też nie jest tak tragicznie

 7. czekanie na decyzję to jakiś koszmar składałam do 4 banków i po miesiącu nadal nic żadnych konkretów, masa dodatkowych zaświadczeń, czepiają się o wszystko i za każdym razem jak już myślę że nie da się więcej dokumentów wymyśleć okazuje się że nadal są możliwości… utrudnianie na każdym kroku masa nerw i załatwiania!!!!

 8. W banku PKO czekam już 8 tydzień, w zaszłym tygodniu analityk podważył wymiary mieszkania i zwrócił papiery, podważył tym samym księgi wieczyste rzeczoznawcę swojego banku. Mam wrażenie że szukał czegoś na siłę.odbyła się szybka wizyta tego samego rzeczoznawcy w mieszkaniu i papiery zaś wysłane do analityka.

 9. my mamy zdolnośc w wbk analityk juz wycenil nieruchomośc i czekamy za umową ciekawe ile to potrwa wszystkie dokumenty są wycena pozytywna na wyzsza niz sie spodziewalismy i za jaka kupujemy a umowy o kredyt hipo nadal nie ma …. nie ogarniam

  • Ja do dzisiaj pamiętam, że miałem dostać kredyt w 3 tygodnie. Budowałem wtedy dom… Kredyt dostałem po … 3 miesiącach ! – cała pierwsza transza poszła na spłaty debetów i pożyczek.

   Dlatego każdej osobie mówię, aby jak bank mówi miesiąc nastawiali się na 3 – uniknie się niespodzianek.

   O ile bowiem kasę na cegły można załątwić, to jednak jak kupujemy działkę czy nieruchomość i wpłącamy duży zadatek, to brak wpłaty w terminie może się źle dla nas skończyć…

 10. Na samą decyzję o zdolności kredytowej nie trzeba czekać długo 3-5 dni (w zależności od banku), ale cała papierkowa biurokracja zakupu nieruchomości poprzez udzielenie kredytu hipotecznego trwa o wiele dłużej, i warto uzbroić się w cierpliwość nawet do trzech miesięcy.

 11. Witam.
  Mam pytanie czy można „podważyć” decyzję analityka bankowego? Chodzi o to,że analityk zaniżył nam zdolność tzn.rzeczoznawca wyceił nieruchomość na dużo większą kwotę niż chę nam przyznać analityk. Proszę o pomoc

  • Z analitykiem się nie dyskutuje – on jest guru i to od niego zależy, czy bank da kredyt, czy też nie
   Aczkolwiek zawsze można skontaktować się z doradcą – czy to finansowym, który prowadzi sprawę, czy też z tym z banku, jak kredyt jest załatwiany bezpośrednio – licząc, że to … analityk się pomylił, a nie rzeczowznawca.
   Zachęcam – zgodnie z powiedzeniem: „Kto pyta, nie błądzi” :)

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *