Jak długo musimy czekać na decyzję banku o kredycie hipotecznym?

Podpisanie umowy przedwstępnej czy rozpoczęta budowa domu sprawiają, że otrzymanie kredytu to “być albo nie być”. O ile kredyt gotówkowy można otrzymać od przysłowiowej ręki, co ważniejsze nawet tego samego dnia – a do zadań klienta należy jedynie dostarczenie wniosku i zaświadczenia bądź też oświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów – o tyle procedury związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego są bardziej czasochłonne, co związane jet z co najmniej dwoma tematami.

Dokumenty do kredytu hipotecznego

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

O ile przy kredycie gotówkowym musimy dostarczyć do banku najczęściej tylko zaświadczenie o zarobkach (a jak jesteśmy stałym, dobrym Klientem to nawet i tego nie musi robić), o tyle z wnioskiem o kredyt hipoteczny związana jest konieczność dostarczenia dużo większej ilości dokumentów. Bank wymaga od kredytobiorcy, dostarczenie dokumentów osobowych, dochodowych i związanych z nieruchomością. Często trzeba dokonać wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę i to wszystko zajmuje sporo czasu.

Procedury bankowe

Dłuższe oczekiwanie na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego wynika też z faktu, wysokiej kwoty. Bank musi dokładnie przeanalizować zebrane dokumenty, stosując swoje procedury, które niestety są wewnętrznymi  procedurami i nie zawsze są jasne dla Klientów. Zdarza się, że np w banku A kredyt nie zostanie przyznany bo nie pozwolą na to zapisy w wewnętrznej procedurze tego banku, a inny bank przyzna taki kredyt bez najmniejszych problemów bo jego procedury maja inne wymogi.

Zgodnie z Ustawą o kredycie hipotecznym z lipca 2017 roku Banki zobowiązane są do wydania decyzji kredytowej w 21 dni.

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Pomimo wprowadzenia tego zapisu analiza naszego wniosku może trwać dłużej. Banki bowiem w obawie że nie będą w stanie zawsze sprostać tym wymaganiom aktualnie podzieliły analizę wniosku na 2 etapy.

Pierwszy to tak naprawdę złożenie tylko zapytania (a nie wniosku) o możliwość uzyskania kredytu hipotecznego i często na ta wstępną odpowiedź można czekać od kilku dni do nawet  2-3 tygodni. Wydawana jest wtedy wstępna decyzja i klient dopiero wtedy składa wniosek kredytowy, czyli rozpoczyna się etap 2 analizy, na którego rozpatrzenie bank zgodnie z Ustawa ma 21 dni.

Jak widać więc na ostateczną decyzję możemy czekać nawet 1,5 – 2 miesięcy.

Nie wspomniałem we wpisie o ważnej kwestii, nie związanej z bankiem. Koniecznie należy sprawdzić przed wpłaceniem zadatku/zaliczki kupowaną nieruchomość – aby nie okazało się, że w Księdze Wieczystej są zapisy, które będą “nie do przejścia” w baku. Ale to temat na inny wpis …

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Ile się czeka na kredyt hipoteczny?

Zgodnie z ustawą kredycie hipotecznym, banki zobowiązane są do wydania decyzji kredytowej nie później niż 21 dnia od momentu złożenia wniosku kredytowego.

Jak przyśpieszyć procedurę przyznawania kredytu hipotecznego?

Aby przyśpieszyć pozytywną decyzję kredytową, należy zadbać o poprawność składanych dokumentów. Każdy błąd może wydłużyć proces nawet o kilka tygodni.

Co wpływa na czas oczekiwania na decyzję kredytową?

Podejście kredytobiorcy, indywidualna sytuacja klienta, wycena kupowanej nieruchomości, aktualna sytuacja w banku.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  13 Komentarzy

  1. zniesmaczony
   09/01/2012

   A ja czekam na decyzję o kredycie hipotecznym w Kredyt Banku już ponad dwa miesiące. Ręce opadają. A ze reklama dżwignią handlu więc chyba zacznę chwalić ten bank szerzej.

   Odpowiedz
  2. zamotaplany
   14/12/2012

   W getin banku jest podobnie. Zarzekają się że decyzji udzielają do 5 dni roboczych a czekam już prawie miesiąc i dalej nic :/ Dodam że mam olbrzymi wklad własny prawie 30%.
   Niestety obawiam się że w moim przypadku wlasciciel nieruchomosci się rozmysli bo ma już kupca za gotówkę a wczoraj wlasnie skończyła nam się wstępna umowa zakupu :( W dodatku tylko do konca roku można z korzystać z usługi rodzina na swoim więc nie zdążę już załatwić nic innego. Szkoda gadać niestety w naszym kraju nic nie funkcjonuje tak jak powinno :/ Nawet banki które zarabiają na nas najwiecej w Europie.

   Odpowiedz
  3. minia
   02/04/2013

   a ja PEKAO SA decyzje miałam w 4 dni, a umowe podpisywałam po 3 tygodniach

   Odpowiedz
  4. Paweł
   05/09/2013

   W moim przypadku było szybko – o kredyt starałem się w mbanku. Dłużej zaszło jego uruchomienie, ale to inna historia… Moge się domyślać, że w Multibanku będzie podobnie – w końcu to ta sama grupa kapitałowa :)

   Odpowiedz
  5. Renata
   01/10/2013

   Ja również w Mbanku, szybko sprawnie i bez żadnych problemów. Ale to sprawa indywidualna, każdy przypadek jest inny. Najlepiej porównać ofertę wszystkich banków, kredyt to poważna decyzja.

   Odpowiedz
  6. Basia
   26/11/2013

   W PKO BP obecnie też nie jest tak tragicznie

   Odpowiedz
  7. olenka
   05/05/2014

   czekanie na decyzję to jakiś koszmar składałam do 4 banków i po miesiącu nadal nic żadnych konkretów, masa dodatkowych zaświadczeń, czepiają się o wszystko i za każdym razem jak już myślę że nie da się więcej dokumentów wymyśleć okazuje się że nadal są możliwości… utrudnianie na każdym kroku masa nerw i załatwiania!!!!

   Odpowiedz
  8. grześ
   26/05/2014

   W banku PKO czekam już 8 tydzień, w zaszłym tygodniu analityk podważył wymiary mieszkania i zwrócił papiery, podważył tym samym księgi wieczyste rzeczoznawcę swojego banku. Mam wrażenie że szukał czegoś na siłę.odbyła się szybka wizyta tego samego rzeczoznawcy w mieszkaniu i papiery zaś wysłane do analityka.

   Odpowiedz
  9. agata
   13/08/2014

   my mamy zdolnośc w wbk analityk juz wycenil nieruchomośc i czekamy za umową ciekawe ile to potrwa wszystkie dokumenty są wycena pozytywna na wyzsza niz sie spodziewalismy i za jaka kupujemy a umowy o kredyt hipo nadal nie ma …. nie ogarniam

   Odpowiedz
   1. Doradca Finansowy
    19/08/2014

    Ja do dzisiaj pamiętam, że miałem dostać kredyt w 3 tygodnie. Budowałem wtedy dom… Kredyt dostałem po … 3 miesiącach ! – cała pierwsza transza poszła na spłaty debetów i pożyczek.

    Dlatego każdej osobie mówię, aby jak bank mówi miesiąc nastawiali się na 3 – uniknie się niespodzianek.

    O ile bowiem kasę na cegły można załątwić, to jednak jak kupujemy działkę czy nieruchomość i wpłącamy duży zadatek, to brak wpłaty w terminie może się źle dla nas skończyć…

    Odpowiedz
  10. Olga21
   13/09/2014

   Na samą decyzję o zdolności kredytowej nie trzeba czekać długo 3-5 dni (w zależności od banku), ale cała papierkowa biurokracja zakupu nieruchomości poprzez udzielenie kredytu hipotecznego trwa o wiele dłużej, i warto uzbroić się w cierpliwość nawet do trzech miesięcy.

   Odpowiedz
  11. Nowa
   09/11/2016

   Witam.
   Mam pytanie czy można “podważyć” decyzję analityka bankowego? Chodzi o to,że analityk zaniżył nam zdolność tzn.rzeczoznawca wyceił nieruchomość na dużo większą kwotę niż chę nam przyznać analityk. Proszę o pomoc

   Odpowiedz
   1. Sebastian
    10/11/2016

    Z analitykiem się nie dyskutuje – on jest guru i to od niego zależy, czy bank da kredyt, czy też nie
    Aczkolwiek zawsze można skontaktować się z doradcą – czy to finansowym, który prowadzi sprawę, czy też z tym z banku, jak kredyt jest załatwiany bezpośrednio – licząc, że to … analityk się pomylił, a nie rzeczowznawca.
    Zachęcam – zgodnie z powiedzeniem: “Kto pyta, nie błądzi” :)

    Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top