Jak Brexit wpłynie na rynek pożyczek gotówkowych?

Przedstawiciele wielu branż niepokoją się potencjalnie niekorzystnymi skutkami nadchodzącego wielkimi krokami Brexitu, czyli wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Eksperci sugerują, iż zmiany mogą dotknąć przede wszystkim rynek finansowy, czym uzasadniano spadek wartości funta w stosunku do dolara. Niższe ceny akcji, a także rosnące ceny złota były dla wielu jasnym sygnałem, iż Brexit realnie odbije się na portfelach obywateli wielu państw. Czy dotknie także Polaków, którzy zaciągają pożyczki gotówkowe?

Więcej zapłacą posiadacze kredytów w obcych walutach

Niewątpliwie wola Brytyjczyków o opuszczeniu wspólnoty wyrażona w referendum w dużym stopniu odbije się na kursach walut. To problem, z którym już teraz borykają się kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązanie w obcej walucie tj. frank szwajcarski, dolar bądź euro. Już kilka dni po decyzji o Brexicie posiadacze kredytów hipotecznych zmuszeni byli zapłacić kilka procent więcej za równowartość raty w zagranicznej walucie. Trudno przewidzieć przyszłość, bowiem Unia Europejska jeszcze nigdy nie znalazła się w sytuacji, w której jeden z jej członków zdecydowałby się odejść.

Czy rynek pożyczek gotówkowych ucierpi na Brexicie?

Trudno z pełną odpowiedzialnością stwierdzić czy wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej negatywnie odbije się na atrakcyjności innych produktów finansowych, które dostępne są na polskim rynku. Wielu klientów zaczęło doszukiwać się negatywnych scenariuszy, które miałyby prowadzić do coraz gorszych warunków pożyczek gotówkowych bądź kredytów. Niektórzy klienci wybierają pożyczki gotówkowe wyłącznie w bankach traktując je jako zaufane źródło dodatkowych środków uzyskiwanych na atrakcyjnych warunkach. Banki mogą odczuć skutki Brexitu, ponieważ wiele instytucji finansowych nie wyszło jeszcze na prostą po kryzysie. Po brytyjskim referendum spadły giełdowe notowania co najmniej kilkunastu banków prowadzących swoją działalność w Polsce.

Nie ucierpią banki działające w Polsce = nie ucierpi także klient

W sytuacji, gdy funkcjonujące w Polsce banki nie oberwą rykoszetem możemy spodziewać się, iż pożyczki gotówkowe nadal będą dostępne na zbliżonych do obecnych warunkach. Atrakcyjności pożyczek i kredytów sprzyjają niskie stopy procentowe, które obecnie obowiązują w naszym kraju. Z tego względu bardzo niewielu klientów decyduje się na wybór pożyczek pozabankowych, które charakteryzują się wyższymi oprocentowaniem i niższymi kwotami dostępnymi dla pożyczkobiorców.

Zamiast pożyczkobiorców solidnie oberwać mogą frankowicze

Brexit spowodował, iż wielką niewiadomą pozostaje kwestia ustawy o frankowiczów, której oczekują klienci spłacający zobowiązania we frankach szwajcarskich. Projekt ustawy frankowej miał zostać złożony w Sejmie przez Prezydenta w nieodległej przyszłości. Docelowo miał być konsultowany z Narodowym Bankiem Polskim i Komisją Nadzoru Finansowego. Wielu klientów oczekuje pomocy rządu, która z racji nadchodzącego Brexitu powinna być przemyślana, ponieważ w przeciwnym wypadku może spowodować prawdziwe trzęsienie ziemi, a nawet upadki banków.

Udostępnij:
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top