Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Inwestowanie w obligacje skarbowe – raport PKO BP

News Opublikowano: 12-09-2016
parasol

Obligacje skarbowe nieco zyskały na popularności w ostatnich miesiącach. Jednak ogólnie nie są to produkty, które budzą zainteresowanie wśród młodych klientów banków. Kim jest statystyczny nabywca obligacji, do jakiej grupy wiekowej należy? Przyjrzyjmy się raportowi opublikowanemu przez PKO Bank Polski we wrześniu 2016 roku.

W obligacje skarbowe inwestują starsi

Jak wynika z informacji PKO Banku Polskiego mimo, iż lipcu tego roku wzrósł odsetek nabywców obligacji skarbowych w przedziale wiekowym 35-50 lat (od 17% do ponad 30%, zapewne jest to skutek działania rządowego programu „Rodzina 500+”) i tak największe grono posiadaczy tego rodzaju produktów stanowią osoby bardzo dojrzałe, bo po 50 roku życia (ponad 75% wszystkich klientów). Jak widać starsi klienci preferują długoterminowe produkty oszczędnościowe.

Wśród najmłodszej grupy (25-35 lat) na inwestowanie w tego typu produkty zdecydowało się około 5% Polaków, choć to i tak wzrost o ponad 2%w porównaniu z 2015 rokiem. Takie dane jasno pokazują, że obligacje skarbowe zdecydowanie nie są ulubionymi instrumentami oszczędnościowymi młodych, aktywnych zawodowo osób.

Mimo, iż bezpieczeństwo obligacji skarbowych jest zbliżone do tego, jakie zapewniają nam lokaty bankowe, ta pierwsza forma alternatywnego oszczędzania nie zyskuje przychylności młodych Polaków, prawdopodobnie ze względu na dłuższy okres oczekiwania na osiągnięte zyski (najkrótszy okres zapadalności obligacji Skarbu Państwa to 2 lata), jak widać starsi klienci mają więcej cierpliwości.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *