Indywidualne Konto Emerytalne – co warto wiedzieć?

iii filar

Konta emerytalne powstały, aby zachęcać Polaków do oszczędzania na emeryturę już w młodym wieku. Zgodnie z ustawą IKE to trzeci, całkowicie dobrowolny filar emerytalny. Pieniądze na spokojną jesień życia może odkładać każda osoba, która ukończyła 16 lat. Jednak każdy klient IKE musi posiadać własne, odrębne konto. Nie ma możliwości gromadzenia oszczędności np. razem z małżonkiem. IKE może przybierać rożne formy od standardowego konta bankowego przez ubezpieczenie po inwestycje. Co jeszcze warto wiedzieć o Indywidualnym Koncie Emerytalnym?

Kto może założyć konto emerytalne?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Aby móc zostać posiadaczem IKE wcale nie trzeba należeć do pracowniczego programu emerytalnego. Prawo do dokonywania wpłat przysługuje wszystkim osobom mającym minimum 16 lat. Jednak małoletni posiadacze konta dysponują ograniczonym prawem do wpłacania środków na Indywidualne Konto Emerytalne. Mogą przekazywać pieniądze na konto tylko w roku, w którym otrzymują dochody z pracy wykonywanej w oparciu o umowę o pracę.

Gdzie można założyć rachunek IKE?

Indywidualne Konto Emerytalne oferowane jest przez podmioty prowadzące działalność maklerską, instytucje bankowe, towarzystwa inwestycyjne, towarzystwa ubezpieczeń. Możemy sami wybrać sposób oszczędzania, decydując są na inwestowanie na giełdzie, lokatę bankową, ubezpieczenie kapitałowe, czy zwykłe konto w banku. Ponadto oszczędzający może przenosić IKE między bankami, a także innymi podmiotami. Jednak utrzymujące się od dłuższego czasu niskie stopy procentowe wpływają niekorzystnie na oprocentowanie IKE pod postacią kont bankowych.

Zwolnienie z podatku Belki

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Największym plusem IKE, który wpływa na atrakcyjność tego rozwiązania, jest zwolnienie z 19% podatku Belki od zysków kapitałowych. Aby móc skorzystać z tego udogodnienia, posiadacz IKE musi spełnić jeden warunek – wypłata środków może nastąpić tylko po ukończeniu przez oszczędzającego 60 lat lub 55 lat i nabyciu uprawnień emerytalnych. Wypłacając pieniądze wcześniej, kapitał i odsetki zostaną pomniejszone o 19% podatek Belki.

Limity wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne

Każdego roku ustalany jest górny limit wpłat środków, jakie może przelać posiadacz konta emerytalnego. Ograniczenie to wynosi 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym, obecnie jest to 12 165 zł. Wpłaty na Indywidualne Konto Emerytalne mogą by dokonywane jedynie w formie pieniężnej. Wyjątek stanowią konta założone w domach maklerskich, w tym przypadku osoby mogą dokonywać wpłat za pomocą papierów wartościowych.

Z roku na rok rośnie świadomość Polaków, że samodzielne oszczędzanie na swoją emeryturę jest w obecnych czasach koniecznością. Odkładanie pieniędzy, które można wydać na konsumpcję nie jest proste, ale zapewni nam bezpieczeństwo na emeryturze. IKE to dobry produkt dostępny w ramach trzeciego filaru emerytalnego, który warto rozważyć, choćby ze względu na ulgi podatkowe.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top