W Polsce obecnie obowiązują dwa rodzaje świadczeń: redystrybucyjny i kapitałowy. Ten pierwszy polega na odprowadzaniu przez pracownika składek do wspólnej puli. W przypadku jego śmierci świadczenia przestają być wypłacane. W przypadku emerytury kapitałowej pracownik przez okres całej swojej aktywności zawodowej odprowadza składki na odpowiednio oprocentowane konto bankowe, a po przejściu na emeryturę może dysponować pieniędzmi dowolnie. Co istotne, w przypadku śmierci pracownika niewykorzystane zasoby dziedziczy spadkobierca.
Emerytury wypłacane z ZUS są coraz niższe nic więc dziwnego, że wielu Polaków decyduje się oszczędzać na własną rękę. Ile pieniędzy powinniśmy odkładać miesięcznie, aby zapewnić sobie bezpieczną przyszłość?
Emerytura to świadczenie, które ma zapewnić nam bezpieczną i godną przyszłość. Tymczasem jak pokazuje ostatni raport ZUS w przyszłości emerytury będą coraz niższe i nie wystarczą na godne życie.
Spis treści
Dlaczego emerytury będą niskie?


Zdaniem analityków biznesowych emerytury z ZUS będą coraz niższe ponieważ społeczeństwo nieustannie się starzeje: ludzie żyją coraz dłużej, polepszył się standard życia, a dzieci rodzi się coraz mniej. To wszystko sprawia, że ZUS powoli, acz systematycznie jest skazany na agonię.
Ludzi w wieku produkcyjnym, jest obecnie mniej niż emerytów, a za 20/30 lat różnica ta powiększy się jeszcze bardziej. Oznacza to, że pracowników będzie jeszcze mniej, a co za tym idzie- składek emerytalnych ZUS także.
Jak zabezpieczyć się na starość?
Polski system emerytalny jest niestabilny, co oznacza, że już teraz powinniśmy pomyśleć sami o oszczędzaniu na emeryturę na przyszłość. Jak zabezpieczyć się na starość? Teoretycznie wystarczy założyć konto oszczędnościowe, na które co miesiąc będziemy wpłacać 200 – 300 złotych. Pamiętając, że wiek emerytalny w Polsce obecnie wynosi 67 lat, tak więc jeżeli mamy 35 lat i co miesiąc odkładać będziemy 300 zł, to zgromadzimy ok. 115 tys. Wystarczy więc tylko wybrać odpowiednio oprocentowane konto oszczędnościowe, aby kwota ta wyniosła nawet ponad 200 tysięcy.
Czy konto oszczędnościowe wystarczy, aby zabezpieczyć się na emeryturze?


Przyjmując, że średnia długość życia dla kobiety wynosi 81 lat, wówczas jeżeli na emeryturę odłożymy ok. 200 tys. złotych, to przez 14 lat będziemy mogli wypłacać sobie ok. 1500 zł miesięcznie dodatkowej emerytury.
Im wcześniej więc zaczniemy oszczędzać, tym więcej pieniędzy możemy mieć na emeryturze :)