Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

IKZE PKO

Opublikowano: 24-10-2016

Realna szansa na dodatek do emerytury, czyli IKZE od PKO

W ofercie PKO Banku Polskiego klienci znajdą Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, które pozwala na długoterminowe oszczędzanie, któremu towarzyszy dostępna co roku, ulga podatkowa. Spore grono klientów stara się budować kapitał na przyszłą emeryturę dzięki IKZE.

Ulga podatkowa do 1557 zł, minimalna wpłata 50 zł

PKO Bank Polski pozwala na uruchomienie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, dzięki czemu ulga podatkowa za 2016 rok potrafi wynieść 1557 złotych. Oznacza to, iż każdy klient dokonujący rozliczenia podatku dochodowego może odliczyć nawet maksymalną kwotę wpłat, która w 2016 roku wynosiła 4866 złotych. W IKZE stworzonym przez PKO klienci mogą cieszyć się ogromną elastycznością wpłat, ponieważ minimalną określono na poziomie zaledwie 50 złotych. Okazuje się, iż oszczędzający mogą zasilać swój rachunek nieregularnie, a więc wyłącznie w dogodnych momentach.

10-procentowy podatek dochodowy przy wypłacie środków

Środki wpłacane na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego podlegają zryczałtowanemu, 10-procentowemu podatkowi dochodowemu. Klienci mogą skorzystać z tego, atrakcyjnego sposobu opodatkowania przy wypłacie oszczędności, ale pod warunkiem, iż ukończyli 65. rok życia oraz wpłacali środki na rachunek przez pięć dowolnych lat. Wiele osób wychodzi z założenia, iż wcześniej wpłacone pieniądze nie są dla nich dostępne pod żadnym pozorem, gdy w rzeczywistości wypłata może nastąpić zdecydowanie wcześniej, aczkolwiek w rachubę będzie wchodził podatek dochodowy 18 lub 32%.

Środki zgromadzone na rachunku IKZE podlegają dziedziczeniu

Uruchamiając Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego klienci mogą być spokojni o to, iż w razie ich niespodziewanej śmierci zgromadzone przez nich środki podlegają dziedziczeniu. Dostęp do pieniędzy mogą uzyskać zarówno spadkobiercy, jak i osoby uprawnione przez posiadacza rachunku IKZE. Wypłata środków skutkuje koniecznością uiszczenia wspomnianego wcześniej 10-procentowego podatku dochodowego. Pomysłem godnym rozważenia jest możliwość przeniesienia środków na własny rachunek IKZE, dzięki czemu mamy szansę odwlec w czasie moment, w którym zapłacimy podatek.

Jaka stopa zwrotu pozostaje w zasięgu posiadacza IKZE?

Biorąc pod uwagę założenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego w PKO Banku Polskim warto rozważyć stopę zwrotu, jaką będzie w stanie zagwarantować ów bank. Obecnie stopa zwrotu na rachunku IKZE na przestrzeni ostatnich miesięcy oscyluje w granicach 1-1,2%, gdy od początku inwestowania w ramach IKZE wynosi 43,70%.

Założenie konta IKZE w PKO BP

Do założenia rachunku IKZE niezbędne jest wypełnienie elektronicznego formularza, w którym musimy podać dane z dowodu osobistego bądź paszportu, numer rachunku bankowego oraz dane osób, które zostaną uprawnione do dziedziczenia środków. Po zweryfikowaniu danych klienta bank wysyła dwa egzemplarze umowy pod wskazany adres, które należy odesłać po uprzednim podpisaniu. Po uruchomieniu konta IKZE bank przesyła klientowi numer rachunku, numer oszczędzającego oraz kod PIN pozwalający na zalogowanie do systemu.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *