Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

IKZE i IKE – rosną aktywa trzeciego filara

News Opublikowano: 05-09-2016
pieniadze

Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to narzędzia, które powstały z myślą o ułatwieniu Polakom gromadzenia oszczędności na spokojną starość. Jak wynika z informacji opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego we wrześniu 2016, obecnie aktywa zgromadzone na tych rachunkach wynoszą blisko 7 mld złotych.

Polacy gromadzą coraz więcej pieniędzy na IKZE i IKE

Aktualnie funkcjonuje ponad 900 000 Indywidualnych Kont Emerytalnych oraz 600 000 Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. Jak podała Komisja Nadzoru Finansowego, mimo, iż wiele rachunków przeznaczonych do budowania dodatkowej emerytury jest martwych, systematycznie obserwujemy przyrost środków na aktywnych kontach.

KNF podała, że tylko na co piątym rachunku IKZE i co czwartym rachunku IKE są jakiekolwiek środki, ale i tak nie trudno nie zauważyć pozytywnych zmian. Specjaliści zaobserwowali dynamiczny wzrost oszczędności deponowanych na IKZE oraz IKE w ciągu ostatniego pół roku, wartość tych rachunków wzrosła o blisko 0,5 mld złotych. Aktualnie na obu rachunkach zdeponowano 6,8 mld złotych.

Większa skłonność do deponowania środków przez Polaków w ramach trzeciego filaru to bardzo pozytywne zjawisko. Niestety w obecnych czasach dodatkowe gromadzenie oszczędności to dla większości Polaków konieczność, jeśli nie chcemy wieść życia na granicy ubóstwa po przejściu na emeryturę. Warto zainteresować się budowaniem prywatnej emerytury, nawet jeśli jesteśmy jeszcze bardzo młodzi.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi: ,
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *