Jak sama nazwa wskazuje grupowa polisa na życie nie będzie dostosowana do indywidualnych oczekiwań ubezpieczonego. Jednak niskie kwoty składek wielu nas skłaniają do zawarcia tego typu umowy z ubezpieczycielem. Jakie są plusy i minusy grupowych ubezpieczeń? Zapraszamy do dalszej części artykułu.
Spis treści
Niskie składki polisy grupowej – ale…
Grupowa polisa na życie oferowana jest w zakładach pracy, aby móc z niej skorzystać muszą zgłosić się minimum 3 pracownicy. Zwykle pracodawca potrąca składki z naszej comiesięcznej pensji. Z tego względu są to niewygórowane sumy (standardowo jest to 40-70 złotych), ponieważ ubezpieczyciel ponosi dużo niższe koszty związane z dotarciem do potencjalnych klientów, a samo ryzyko ubezpieczeniowe rozkłada się na więcej osób. Z tego względu też wysokość składki zależy od średniego wieku pracowników.
Dlatego jeżeli jesteśmy młodzi, a większość osób w naszej firmie jest dużo starszych, zdecydowanie bardziej opłacalne dla nas będzie indywidualne ubezpieczenie. Wielu specjalistów podkreśla, że kilkadziesiąt złotych składki polisy grupowej nie wystarczy, aby zapewnić nam odpowiednie bezpieczeństwo w razie nieszczęśliwego wypadku.
Polisa na życie a brak badań medycznych
Z pewnością zaletą ubezpieczenia grupowego jest brak badań lekarskich. Jedyne czego wymaga od nas ubezpieczyciel, to wypełnienie deklaracji, w której oświadczamy, że nasz stan zdrowia jest dobry bez okazywania żadnych zaświadczeń. Dlatego pamiętajmy, aby szczegółowo zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, aby w przypadku choroby nie zostać niemile zaskoczonym. W przypadku indywidualnej polisy na życie czeka nas więcej formalności, a nawet badania lekarskie.
Sztywne ramy grupowego ubezpieczenia
Polisa grupowa nie jest elastycznym produktem, niestety bardzo często jest więc nieadekwatna do indywidualnych potrzeb ubezpieczeniowej osoby. Dlatego tego typu ubezpieczenia nie są korzystne zwłaszcza dla młodych i zdrowych osób, które w uproszczonym tłumaczeniu muszą w pewnym stopniu dokładać się do składek starszych kolegów z pracy. Z drugie strony starsze osoby nie skorzystają ze świadczeń wypłacanych z tytułu narodzin dziecka, a mimo wszystko muszą płacić taką samą składkę jak młodzi pracownicy – nie ma tutaj wyjątków.
Oszczędność czasu i mniej formalności
Bez wątpienia ubezpieczenie grupowe jest mniej wymagające od indywidualnej polisy pod względem formalności i struktury, co można uznać za zaletę. Dostajemy od ubezpieczyciela gotowe rozwiązanie, pod którym tylko się podpisujemy i to wszystko. Nie musimy poświęcać czasu na ustalanie warunków polisy, bo tak naprawdę nie mamy możliwości jej kształtowania…godzimy się na warunki ubezpieczyciela i bierzemy za to odpowiedzialność.
Podsumowując, ubezpieczenia grupowe dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa. Każdy człowiek to zupełnie inna historia i przypadek, dlatego polisa grupowa nie powinna zastępować tej indywidualnej. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na polisę pracowniczą, traktujmy ją jako dodatkową formę bezpieczeństwa, nigdy jako podstawę.