Grupowe ubezpieczenie na życie – czy to ma sens?

but

Jak sama nazwa wskazuje grupowa polisa na życie nie będzie dostosowana do indywidualnych oczekiwań ubezpieczonego. Jednak niskie kwoty składek wielu nas skłaniają do zawarcia tego typu umowy z ubezpieczycielem. Jakie są plusy i minusy grupowych ubezpieczeń? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Niskie składki polisy grupowej – ale…

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Grupowa polisa na życie oferowana jest w zakładach pracy, aby móc z niej skorzystać muszą zgłosić się minimum 3 pracownicy. Zwykle pracodawca potrąca składki z naszej comiesięcznej pensji. Z tego względu są to niewygórowane sumy (standardowo jest to 40-70 złotych), ponieważ ubezpieczyciel ponosi dużo niższe koszty związane z dotarciem do potencjalnych klientów, a samo ryzyko ubezpieczeniowe rozkłada się na więcej osób. Z tego względu też wysokość składki zależy od średniego wieku pracowników.

Dlatego jeżeli jesteśmy młodzi, a większość osób w naszej firmie jest dużo starszych, zdecydowanie bardziej opłacalne dla nas będzie indywidualne ubezpieczenie. Wielu specjalistów podkreśla, że kilkadziesiąt złotych składki polisy grupowej nie wystarczy, aby zapewnić nam odpowiednie bezpieczeństwo w razie nieszczęśliwego wypadku.

Polisa na życie a brak badań medycznych

Z pewnością zaletą ubezpieczenia grupowego jest brak badań lekarskich. Jedyne czego wymaga od nas ubezpieczyciel, to wypełnienie deklaracji, w której oświadczamy, że nasz stan zdrowia jest dobry bez okazywania żadnych zaświadczeń. Dlatego pamiętajmy, aby szczegółowo zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, aby w przypadku choroby nie zostać niemile zaskoczonym. W przypadku indywidualnej polisy na życie czeka nas więcej formalności, a nawet badania lekarskie.

Sztywne ramy grupowego ubezpieczenia

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Polisa grupowa nie jest elastycznym produktem, niestety bardzo często jest więc nieadekwatna do indywidualnych potrzeb ubezpieczeniowej osoby. Dlatego tego typu ubezpieczenia nie są korzystne zwłaszcza dla młodych i zdrowych osób, które w uproszczonym tłumaczeniu muszą w pewnym stopniu dokładać się do składek starszych kolegów z pracy. Z drugie strony starsze osoby nie skorzystają ze świadczeń wypłacanych z tytułu narodzin dziecka, a mimo wszystko muszą płacić taką samą składkę jak młodzi pracownicy – nie ma tutaj wyjątków.

Oszczędność czasu i mniej formalności

Bez wątpienia ubezpieczenie grupowe jest mniej wymagające od indywidualnej polisy pod względem formalności i struktury, co można uznać za zaletę. Dostajemy od ubezpieczyciela gotowe rozwiązanie, pod którym tylko się podpisujemy i to wszystko. Nie musimy poświęcać czasu na ustalanie warunków polisy, bo tak naprawdę nie mamy możliwości jej kształtowania…godzimy się na warunki ubezpieczyciela i bierzemy za to odpowiedzialność.

Podsumowując, ubezpieczenia grupowe dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa. Każdy człowiek to zupełnie inna historia i przypadek, dlatego polisa grupowa nie powinna zastępować tej indywidualnej. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na polisę pracowniczą, traktujmy ją jako dodatkową formę bezpieczeństwa, nigdy jako podstawę.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top