Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Funkcjonowanie Banków Spółdzielczych pod znakiem zapytania

News Opublikowano: 27-07-2016

Ubiegłoroczny upadek SK Banku postawił pod znakiem zapytania  ich funkcjonowanie i ogólną kondycję finansową. Przewiduje się nawet, że był to początek ich ogólnopolskiej plajty. Czy aby na-pewno? Czy sytuacja banków spółdzielczych jest aż taka zła, a w związku z tym czy warto inwestować tam pieniądze?

Skutki upadku SK Banku

Upadek Banku z Wołomina w 2015 roku był spektakularnym wydarzeniem w branży. Ostatnie tak duże bankructwo ogłoszone zostało bowiem w 2001 roku i od tego czasu ich kondycja finansowa utrzymywana była na stabilnym poziomie. Plajta SK Banku spowodowała zwrot depozytów w kwocie aż 2 milionów złotych, a także jak podaje KNF, znacząco pogorszyła ich ogólną kondycję finansową.
Na szczególną uwagę zasługuje strata banków spółdzielczych z 2005 roku, w kwocie aż -1,09 mld zł. Ich ogólny zysk netto wyniósł z kolei tylko 0,54 mld zł. W konsekwencji roczny spadek zysku sektora spółdzielczego (2014/2015 rok) wynosił aż 29 proc.
Upadek SK Banku wpłynął także na wskaźnik rentowności aktywów i kapitału własnego banków spółdzielczych. Co istotne, analogiczna zmiana dla banków komercyjnych była mniej widoczna, a większa stabilność i odporność finansowa dużych kredytodawców uratowała wynik rentowności dla całego sektora finansowego.

Które banki spółdzielcze mają problem z kapitałem?

Z raportu za 2015 rok przygotowanego przez KNF wynika, że jeden bank spółdzielczy nie spełniał wymogów dotyczących kapitału założycielskiego, był on jednak już od 2009 roku objęty programem naprawczym. Podobne postępowanie dotyczy innego banku spółdzielczego, który pod koniec ubiegłego roku miał łączny współczynnik kapitałowy na poziomie niższym niż wymagane minimum (8 proc). KNF nie podaje jednak nazwy tych instytucji finansowych.
Co również istotne, łączny poziom współczynnika kapitałowego jest dobrze skorelowany z wielkością banku spółdzielczego. Oznacza to w praktyce, że nie można z góry zakładać, że wybór niewielkiego banku będzie obarczony dodatkowym ryzykiem, ponieważ najniższa wartość TCR (średnio ok. 13 proc) osiągają duże instytucje finansowe.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *