Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Frankowicze mogą odetchnąć z ulgą

Opublikowano: 10-06-2016 radosc

To całkiem naturalne, że klient chce płacić jak najmniej, a bank jak najwięcej zarobić, jednak czasem coś idzie nie tak. Problemy tzw. frankowiczów odbiły się głośnym echem w całej Polsce. Padało wiele pomysłów na pomoc dla kredytobiorców, którzy nie są w stanie spłacać na czas kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Jednak nikt nie potrafił przedstawić optymalnego rozwiązania, sytuacja wydawała się patowa aż do teraz. Na początku czerwca 2016 roku zespół specjalistów zaprezentował rozwiązanie problemów frankowiczów, nad którym pracował wiele miesięcy.

Zwrot nieruchomości za uwolnienie od kredytu?

Obecnie problemem kredytobiorców są nie tyle kwoty comiesięcznych rat, które wcale dużo nie wzrosły, ale fakt, że mimo regularnej spłaty kwota kredytu hipotecznego wcale nie maleje. Na jakie ustępstwa mogą w takim razie liczyć kredytobiorcy?

Jedną z proponowanych opcji, która wejdzie w nowelizację ustawy jest prawo do zwrotu kredytowanego lokalu mieszkalnego w zamian za anulowanie kredytu wobec banku. Jednak nie trudno się domyślić, że mało który frankowicz zdecyduje się na tego rodzaju rozwiązanie, ponieważ oznacza to bezpowrotną utratę części dotychczas spłaconej kwoty kredytu mieszkaniowego. Prawdopodobnie na taki ruch zdecydują się jedynie Ci kredytobiorcy, którzy są w naprawdę dramatycznej sytuacji.

Przewalutowanie długu po kursie sprawiedliwym?

Możliwość przewalutowania kredytu według 4 kursów sprawiedliwych (do wyboru przez kredytobiorcę), to najważniejsza zmiana, na jaką czekało wielu dłużników. Sprawi to, że różne grupy frankowiczów będą mogły wybrać najbardziej opłacalne dla siebie opcje.

Kurs sprawiedliwy, o którym mówił kilka miesięcy temu prezydent Andrzej Duda budzi pewne kontrowersje, gdyż nie wszystkich traktowałby równo. Dlaczego? Ponieważ przewalutowanie kredytów mieszkaniowych po kursie, po którym były one zaciągane uprzywilejowałoby pewnych kredytobiorców, którzy brali kredyt, gdy kurs franka szwajcarskiego był naprawdę bardzo niski.

Banki zwrócą pobrane spready kredytobiorcom?

Jak wynika z przedstawionych ustaleń, prawdopodobnie banki będą musiały oddać frankowiczom środki finansowe naliczone na podstawie spreadu walutowego. Przykładowo dla kredytobiorcy, który zadłużył się osiem lat temu na kwotę 250 000 złotych, może chodzić nawet o blisko 20 000 złotych zwrotu. To naprawdę sporo, tym bardziej dla osób uwikłanych w kredyt mieszkaniowy na kilkadziesiąt lat.

Z pewnością zapowiedzi Rzecznika Finansowego sprawiły, że wielu frankowiczów odetchnęło z ulgą i z niecierpliwością czeka na wprowadzenie ustawy w życie. Natomiast banki raczej nie mają powodów do radości i możliwe, że poniosą wysoką karę za swoją pazerność. Zresztą chciwość sprowadziła kłopoty na obie strony tego sporu.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *