Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czy warto?

Opublikowano: 26-05-2016 EKUZ

Długi weekend sprawia, że gro Polaków opuszcza miejsce zamieszkania i wyjeżdża w świat. Sprzyjają temu niskie ceny biletów lotniczych, które można nabyć już od kilku do kilkunastu złotych. W natłoku przygotowań często można zapomnieć o wyrobieniu na czas urlopu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia losowego może znacząco obniżyć lub całkowicie zwolnić nas z ponoszenia kosztów leczenia.

Czym jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie państw należących do Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Norwegii i Islandii. Może ją otrzymać wyłącznie osoba, która ma prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowotnego. Korzystając z EKUZ za granicą podlegamy obowiązkom i korzystamy z praw wynikających z ustawodawstwa państwa członkowskiego UE / EFTA.

Jak otrzymać kartę?

Wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest całkowicie bezpłatne. Wystarczy udać się do wojewódzkiego oddziału NFZ-u i tam złożyć odpowiedni wniosek. Co istotne, jest ona wydawana niezwłocznie, jeżeli tylko podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu.

W przypadku osób, które mieszkają daleko wniosek o wydanie karty można złożyć drogą e-mailową przez e-PUAP, pocztą lub faksem. W takim przypadku zostanie ona wysłana pocztą.

Czego nie obejmuje EKUZ?

EKUZ działa wyłącznie na terenie UE oraz EFTA, co oznacza, że w takich krajach jak: USA, Egipt, Turcja czy też kraje azjatyckie nie obowiązuje. W tym przypadku warto pomyśleć o zakupie ubezpieczenia turystycznego na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Nie oznacza to jednak, że w Europie leczenie w ramach NFZ-u  będzie całkowicie darmowe. We Francji np. posiadając EKUZ i tak musimy liczyć się z koniecznością dokonania opłaty w wysokości 20 proc kosztów leczenia w szpitalu i aż 40 proc kosztów badań laboratoryjnych. We Włoszech i Hiszpanii z kolei zmuszeni będziemy ponieść 100 proc kosztów leczenia stomatologicznego. A to jednak nie koniec opłat.

Wybierając się na urlop za granicę warto zadbać o wydanie EKUZ, aby zabezpieczyć się na wypadek choroby bądź innego nieprzewidzianego zdarzenia losowego. Nawet jeżeli jednak wybierzemy się do jednego z krajów UE/EFTA warto również rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *