Emerytury Polaków coraz niższe. Najniższa wypłacona przez ZUS wyniosła … 45 gr

emerytura ZUS

Polacy nie kryją niezadowolenia z wysokości świadczeń emerytalnych, a zapowiadane podwyżki nie napawają optymizmem, tym bardziej w sytuacji osób pracujących na tzw. śmieciówkach.  Właśnie na emeryturę przechodzą pierwsze osoby z nowego systemu emerytalnego, który jest bezlitosny. Oznacza to tyle, że dostaniemy dokładnie tyle pieniędzy, ile odłożyliśmy składek. Najniższa obecnie emerytura wypłacana przez ZUS wynosi … 45 gr.

Wysokość przyznawanych świadczeń emerytalnych w Polsce jest zatrważająca. Nie dość, że pracujemy do 67 roku życia, to i tak emerytura, którą dostaniemy to jałmużna. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja np. w Niemczech, gdzie koalicja rządząca ustaliła, że osoby, które przepracowały 45 lat, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę skończywszy 63 lata (dotychczas 65). Dodatkowo nie muszą drżeć o wysokość swoich świadczeń, które wynoszą min. 3000 tys. zł.

Wysokość emerytury w Polsce

Minimalna wartość emerytury w Polsce wynosi 882 zł brutto miesięcznie. Z danych udostępnionych przez ZUS wynika jednak, że już ponad 76,3 tys. Polaków (dane z grudnia 2015) ma wypłacane świadczenia w kwocie niższej niż minimalna. Z każdym kolejnym rokiem przybywa ich lawinowo:

  • 2011 – 24 tys.,
  • 2013 – 48 tys.,
  • 2014 – 61 tys.

882 zł brutto, to zdecydowanie za mało, aby przeżyć od pierwszego do pierwszego kolejnego miesiąca. A co dopiero mają powiedzieć Ci, którzy dostają jeszcze mniej? Nowy system emerytalny jest bezlitosny dla osób starszych, przez co niejednokrotnie muszą się oni udawać do pomocy społecznej lub prosić o wsparcie najbliższą rodzinę, jeżeli ją mają.

Jak przeżyć za 882 zł brutto?

Osoby samotne nie są w stanie funkcjonować. Sam czynsz i podstawowe opłaty wynoszą często tyle, ile wysokość otrzymanej emerytury. A przecież coś trzeba jeść i ewentualnie wykupić niezbędne lekarstwa.

Wiek emerytalny Polaków a wysokość emerytury

W wyniku reformy z roku 2012, wiek emerytalny w Polsce został podwyższony do 67 lat, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, co nie zmienia jednak znacząco wysokości ich późniejszych emerytur. Aby obecnie otrzymać chociażby minimalną wysokość świadczenia należy udowodnić odpowiedni staż pracy, w przypadku kobiet 22 lata, a mężczyzn – 25 lat. Co jednak mają zrobić Ci, którzy przez wiele lat byli zatrudnieni w ramach umowy o dzieło, gdzie nie były odprowadzane składki i nie wlicza się ich do emerytury? Podobnie sytuacja wygląda z kobietami, które przez wiele lat nie pracowały, ponieważ zajmowały się dziećmi – one również najprawdopodobniej otrzymają świadczenia poniżej wartości minimalnej.

Czy istnieje rozwiązanie idealne?

Możliwości rozwiązania problemu emerytur i wieku emerytalnego w Polsce jest niewiele. Wprawdzie prezydent Andrzej Duda i rząd pracują obecnie nad ponownym obniżeniem wieku emerytalnego, ale może to oznaczać również zmniejszenie wysokości otrzymywanych świadczeń. Jednym z rozwiązań tej sytuacji może być wprowadzenie tzw. emerytury obywatelskiej, która byłaby równa dla wszystkich i przyznawana bez większych obostrzeń. To z kolei może dodatkowo obciążyć ZUS, który obecnie boryka się z problemami finansowymi i dziurą budżetową. Jego wydatki zawsze były wyższe niż przychody z tytułu składek.

Udostępnij:
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top