Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Emerytury niższe o 44%?

News Opublikowano: 16-07-2016
oszczednosci

Z roku na rok emerytury są coraz niższe. Według wyliczeń ZUS ich wysokość w 2015 roku wynosiła 3 666 zł. (w przeliczeniu wg starych zasad), natomiast świadczenia wyliczane w oparciu o nowy system były równe 2 037 zł., co oznacza, że były niższe o 44  proc. Prognozy na przyszłość również nie napawają optymizmem. Przewiduje się, że w przyszłości, przechodząc na emeryturę, otrzymamy 20proc, lub nawet 30 proc. ostatniej pensji (w 2015roku było to 61,5 proc.).

W 2015 roku emeryturę przyznano 224 tys. osobom, z czego większość z nich otrzymała świadczenia wyliczone według nowych zasad, które obowiązują od 1990 roku. Należy jednak podkreślić, że są one zdecydowanie niekorzystne dla wszystkich świadczeniobiorców. ZUS precyzuje, że emerytury są tak niskie, ponieważ wynika to z dysproporcji jaka powstała pod wpływem emerytur górniczych, które zawyżają średnią. Niestety w przyszłości wszyscy będą otrzymywać świadczenia, które będą wyliczane według nowego systemu, co oznacza, że stracimy na tym jeszcze więcej niż dotychczas?

Co zrobić, aby zapewnić sobie godną przyszłość?

Wiele ostatnio mówi się o konieczności samodzielnego oszczędzania na emeryturę. Nic dziwnego, skoro prognozy na przyszłość są tak mało optymistyczne. Myśląc o swojej emeryturze warto już teraz zacząć oszczędzać. Warto to jednak zrobić mądrze. Nie wystarczy bowiem gromadzić pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Warto pomyśleć o odpowiednio oprocentowanym koncie lub lokacie oszczędnościowej.  Poniżej przedstawiamy wyliczenia firmy Expander, które szczegółowo precyzują  ile powinniśmy odkładać, aby co miesiąc móc wypłacić sobie 1000 zł na emeryturze.

expander_wyliczenia

W razie pytań zachęcamy do kontaktu – nasi specjaliści są do Waszej dyspozycji :)

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *