Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Emerytura naszych czasów – jak powinniśmy oszczędzać?

Opublikowano: 22-07-2016

Obecnie tematem dyskusji w wielu kręgach pozostaje prognozowana wysokość emerytury, na jaką będą mogli liczyć pracujący obecnie obywatele. Mnóstwo osób niezależnie od wysokości zarobków odczuwa potrzebę uzyskania dodatkowego zabezpieczenia finansowego, które będzie gwarantem spokojnej emerytury. Nie da się ukryć, iż zainteresowanie dodatkowym oszczędzaniem dostrzegają instytucje finansowe, które proponują coraz to nowsze produkty pozwalające na uzyskanie drugiej emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych z roku na rok staje się gwarantem coraz niższych emerytur w porównaniu do przeszłości, a co za tym idzie za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat świadczenie emerytalne może przybrać wręcz głodową formę, która nie wystarczy.

Najtrudniej jest zacząć oszczędzać

Niewątpliwie najtrudniejszym momentem jest rozpoczęcie oszczędzania. Łatwo wykalkulować, iż nawet niewielka suma odkładana każdego miesiąca może przełożyć się na dość istotną kwotę w kontekście kilku bądź kilkunastu lat. Wielu ekspertów rekomenduje uruchomienie osobnego rachunku oszczędnościowego, na którym będą lądowały nasze „zaskórniaki”. Dla osób, które mają trudność z uszczupleniem swojego budżetu choćby o końcowe dwie cyfry wypłaty stworzono zlecenie stałe, dzięki któremu nie trzeba nawet pamiętać o konieczności oszczędzania – wszystko dzieje się automatycznie.

Zainwestuj w III filar

Od kilku lat Polacy mają możliwość wykorzystania III filaru emerytalnego, dzięki któremu wizja regularnego oszczędzania na emeryturę staje się zdecydowanie bardziej realna. Najpopularniejszym produktem III filaru jest Indywidualne Konto Emerytalne (w skrócie IKE), które spotkamy w ofercie większości banków, a także towarzystw finansowo-inwestycyjnych. Warto zwrócić uwagę, iż każdy obywatel jest uprawniony do założenia jednego IKE. Trzeci filar pozwala na transfer środków do np. innego banku, aby zmienić sposób oszczędzania lub zwiększyć osiągane zyski. Dużym atutem III filaru emerytalnego jest możliwość uniknięcia podatku Belki, jednak pod warunkiem, iż wypłata zgromadzonych środków nastąpi po ukończeniu 60 roku życia (wymagane jest także 5 lat regularnego oszczędzania). Roczne oszczędności w IKE ograniczone są kwotą 12 165 zł.

Alternatywę stanowi Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). IKZE pozwala obniżyć podatek dochodowy, bowiem nasze oszczędności mamy szansę odjąć każdego roku od podstawy opodatkowania w wypełnianym formularzu PIT. W IKZE możemy odłożyć kwotę 4 866 zł rocznie.

Nie skupiaj się na jednym sposobie inwestowania

Zdywersyfikowany portfel oszczędności emerytalnych to podstawa, ponieważ lokowanie środków w zróżnicowanych formach może przynieść nam zdecydowanie największe korzyści. Eksperci rekomendują nieco ryzykowne inwestycje, które z upływem czasu i nieuchronnie zbliżającym się wiekiem emerytalnym polecają zamieniać na bardziej bezpieczne produkty. Ryzykowną propozycję stanowi przede wszystkim giełda, gdy żadnego ryzyka nie niosą za sobą długoterminowe lokaty.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *