Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Emeryci najbardziej zadłużonymi klientami banków?

News Opublikowano: 22-09-2016
senior

Nie jest tajemnicą, że polscy emeryci nie mają łatwo. Jak czytamy we wrześniu na portalu TVP Info, średnie zadłużenie seniorów w naszym kraju wynosi kilkukrotnie więcej niż średnia krajowa (około 10 000 złotych!). Takie informacje są bardzo niepokojące, dlaczego starsi ludzie mają tak wysokie długi?

Polski emeryt ma do spłaty 10 000 złotych pożyczek

Banki chętnie udzielają pożyczek i kredytów starszym ludziom, bo w razie problemów ze spłatą, w tym przypadku komornicy zwykle nie mają problemów z wszczęciem postępowania egzekucyjnego i zajęciem majątku dłużnika. Dlaczego seniorzy tak chętnie korzystają z produktów zadłużeniowych?

Biorąc pod uwagę fakt, że minimalna emerytura wynosi 882 złote i zdecydowana większość beneficjentów świadczeń emerytalnych otrzymuje kwoty w okolicy 1000 złotych, pożyczki to jedyny sposób na zrealizowanie większych celów konsumpcyjnych, takich jak remont mieszkania, czy nawet zakup nowych sprzętów RTV i AGD, przy taki niskich emeryturach nabycie różnych dóbr za gotówkę jest praktycznie niemożliwe.

Jednak jak się okazuje na długi emerytów znaczący wpływ ma także ich rodzina, która często wykorzystuje dobroć starszych ludzi, namawiając ich do zaciągania pożyczek i kredytów na własne potrzeby. Scenariusz często jest bardzo podobny, babcia zaciąga pożyczkę gotówkową dla wnuczka, a ten po kilku miesiącach przestaje spłacać raty pozostawiając staruszkę z długami…

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *