EBC ścina stopy procentowe do zera

10 marca Europejski Bank Centralny drastycznie obniżył swoją główną stopę procentową z 0,05 proc do poziomu 0 proc. Decyzja podyktowana była koniecznością walki z zagrożeniem deflacją.

Niemal natychmiast w Europie Zachodniej nastąpiły duże wzrosty indeksów, a także jak podają maklerzy, mocno ożywiły się rynki. EBC  zdecydował o znacznym poluzowaniu polityki pieniężnej poprzez redukcję stopy referencyjnej do 0,0 proc., obniżeniu stopy depozytowej o 10 pkt. bazowych do – 0,40 proc. i cięciu stopy kredytowej o 5 pkt. bazowych do 0,25 proc. Była to reakcja na grudniowe decyzje, które nie sprostały oczekiwaniom na rynkach, mająca na celu walkę z zagrożeniem deflacją.

Oprócz tego EBC zwiększył z 60 do 80 mld EURO miesięczne wydatki w ramach programu QE i rozszerzył paletę instrumentów, które może kupować, dodając do m.in. obligacji skarbowych i samorządowych obligacje spółek finansowych. Na tym jednak nie koniec zmian, ponieważ równolegle EBC zapowiedział cztery dodatkowe aukcje długoterminowych pożyczek (TLTRO) dla banków komercyjnych , które są skore do udzielania kredytów firmom i gospodarstwom domowym. Ta ostatnia decyzja miała na celu złagodzenie podatku, jaki dla banku stanowi ujemna stopa depozytowa.

Równocześnie rada EBC zapowiada, że nie istnieją przesłanki do dalszego luzowania polityki pieniężnej. Taką sytuację mogłyby zmienić wyłącznie nowe warunki gospodarczo – rynkowe, które znacząco pogorszyłyby perspektywy dla gospodarki oraz inflację.

Inwestorzy zareagowali na komunikat EBC bardzo entuzjastycznie, co znalazło przełożenie w zmianach sytuacji rynkowej, jaką możemy obserwować od piątku. Na giełdach w Europie zachodniej kursy aukcji spółek podskoczyły po ponad 1 proc., a na rynkach we Włoszech i Hiszpanii nawet o ponad 2,5 proc. Deutche Bank zyskał 3,1 proc, a Old Mutual 1,6. Ta druga spółka dodatkowo podzieli się na dwa oddziały. Brunello Cucinelli SpA z kolei odnotował wzrost o 2,4 proc, co jednak nie kończy obecnie ich dobrej passy na rynku.

Udostępnij:
Oceń na ile artykuł był dla Ciebe korzystny:
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top