Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Droższych kredytów i mało opłacalnych lokat ciąg dalszy

News Opublikowano: 07-09-2016
podwyżka emerytur

W związku z wprowadzonym w lutym tego roku podatkiem bankowym, instytucje finansowe starają się obciążyć kosztami wynikającymi z nowych przepisów swoich klientów. Rosną prowizje kredytów gotówkowych, a oprocentowanie lokat bankowych jest coraz niższe. Ile banki zarobiły na klientach do września 2016 roku od momentu wejścia w życie podatku bankowego?

Banki bez skrupułów wzbogacają się kosztem klientów

Jak czytamy w Gazecie Wyborczej, mimo podatku bankowego, banki nie mogą narzekać na zyski. W 2016 roku instytucje finansowe wzbogaciły się na klientach o ponad 8 mld złotych. Skąd tak wysoki wynik? To przede wszystkim konsekwencja drastycznego obniżenia oprocentowania lokat terminowych, których średni poziom wynosi zaledwie 1,50%, a jeszcze wczesną wiosną było to ponad 2,00%.

Nie inaczej jest w przypadku kredytów gotówkowych, tutaj banki również zarobiły krocie. Trudno dziś znaleźć ofertę kredytu gotówkowego, którego prowizja byłaby poniżej 10%, wiele instytucji finansowych pobiera od potencjalnych kredytobiorców 15% prowizję, a nawet wyższą.

Jak prognozują eksperci rynków finansowych to jeszcze nie koniec niekorzystnych zmian dla klientów banków. Z tego względu warto uważnie przyjrzeć się każdej ofercie kredytu gotówkowego i zastanowić się kilka razy, czy warto pożyczać środki przy tak wysokich kosztach. W przypadku lokat, jest na rynku kilka korzystnych propozycji, ale niestety tylko dla nowych klientów (np. Lokata Happy z oprocentowaniem na poziomie 4,00%).

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *