Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Droższe i mniej atrakcyjne kredyty hipoteczne

News Opublikowano: 11-09-2016

Jak podkreślają finansowi specjaliści, połowa 2016 roku przyniosła pewną stabilizację rynku kredytów mieszkaniowych. Po wprowadzeniu podatku bankowego (w konsekwencji wzrostu marży kredytowych), zwiększeniu minimalnego wkładu własnego, koszty kredytów hipotecznym są na stabilnym poziomie. Zobaczmy jakie oferty zdaniem serwisu Rzeczpospolita proponują nam banki we wrześniu 2016?

Mimo stabiliacji cen, maleje zainteresowanie kredytami hipotecznymi

Średnie oprocentowanie kredytu mieszkaniowego wynosi aktualnie 4,50%, choć oczywiście są na rynku oferty kredytów hipotecznych z bardziej korzystnym oprocentowaniem, jak na przykład kredyt na zakup nieruchomości w Alior Bank, czy PKO Banku Polskim (w tych przypadkach RRSO nie przekracza 3,90%).

Co ciekawe, polska rodzina z dochodami netto na poziomie 5000 złotych we wrześniu 2016 roku cechuje się zdolnością kredytową o 100 000 złotych niższą niż jeszcze na początku 2015 roku. W dużym stopniu jest to efekt podwyżki marż kredytów hipotecznych o średnio 0,40 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłym rokiem. W sierpniu zmiany w ofercie kredytów mieszkaniowych wprowadził tylko bank Citi Handlowy, wszystkie inne instytucje finansowe wstrzymał się z tego typu działaniami. Jak podkreślają analitycy rynkowi, mimo ustabilizowania się sytuacji, zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi jest mniejsze niż w analogicznym czasie rok temu.

Jakie są prognozy na przyszłość? Dynamika sprzedaży kredytów hipotecznych ma wzrosnąć dopiero w styczniu 2017, gdy dostępna będzie kolejna pula środków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *