Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Dodatkowe składki ZUS dla pracodawców?

News Opublikowano: 28-09-2016

Przyszła emerytura Polaków budzi zastrzeżenia, tym bardziej, że z obecnych wyliczeń wynika, że obecny 30 – latek po przejściu na emeryturę otrzyma świadczenie nie wyższe niż minimalne. W związku z powyższym ZUS proponuje, aby pracodawcy odkładali przynajmniej 20 zł na dodatkom emeryturę swojego pracownika. Ile z takiej składki otrzymamy pieniędzy na starość? Niewiele.

„Od kilku miesięcy trwa przegląd emerytalny (…) Mamy już bowiem nowy system, w którym o wysokości świadczenia decydują tylko odłożone przez nas składki. Nie ma dotacji z budżetu państwa. Z tego powodu w przyszłości emerytury będą wynosić zaledwie 30 proc. naszej ostatniej pensji, a nie jak dziś 50-60 proc. Wiele osób będzie miało problemy z przeżyciem za tak małe pieniądze” – napisała  „Gazeta Wyborcza” w swoim wtorkowym wydaniu.

Czy dodatkowe składki pomogą przyszłym emerytom?

Dyskusja na temat przyszłych emerytów Polaków jest ciągle gorąca. Wielu z nich obawia się o swoją starość i żywi nadzieję, że problem zostanie szybko rozwiązany. Inni z kolei już teraz zaczynają inwestować czy to w obligacje, czy też w lokaty długoterminowe. Z tego niebezpieczeństwa zdaje sobie sprawę ZUS, który ostatnio zaproponował, aby każdy pracodawca, każda firma, która zatrudnia co najmniej 20 pracowników, obowiązkowo utworzyła Pracowniczy Program Emerytalny i odkładała w nim dodatkową składkę na emeryturę zatrudnionych u siebie osób.

„Jak wyliczył Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeżeli pracodawca będzie odkładał 20 zł na miesiąc i kwota ta będzie waloryzowana wskaźnikiem zbliżonym do wskaźnika realnego wzrostu płac, to pracownik przez 35 lat pracy (tyle dziś średnio pracujemy) ma szansę na ok. 42 zł brutto dodatkowej emerytury. I to przy założeniu, że odejdzie z pracy w wieku 67 lat (…) Jeżeli więc chcemy mieć naprawdę więcej pieniędzy na starość, składka musiałaby wzrosnąć kilkukrotnie, np. do 100 zł, wtedy nasza emerytura zwiększyłaby się do ok. 200 zł” – podsumowuje „Gazeta Wyborcza”.

Powyższe wyliczenia nie zachęcają do zakładania Pracowniczych Programów Emerytalnych. Pojawia się pytanie: czy warto? Odpowiedź brzmi NIE. Nie warto inwestować w coś, co nie daje nam satysfakcji i nie przekłada się na pieniądze, które są częścią naszej egzystencji. Aby faktycznie zabezpieczyć się na przyszłość, warto jednak rozważyć zainwestowanie w obligacje, lub też odkładanie części naszych wypłat na wysokooprocentowanej lokacie.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *