Do jakiego wieku banki udzielają kredytów hipotecznych?

Uzyskanie kredytu hipotecznego to priorytet bardzo wielu klientów. Okazuje się, iż długoterminowe zobowiązanie znajduje się w obrębie zainteresowań także nieco starszych osób, które chciałyby z jego pomocą sfinansować zakup wymarzonej nieruchomości. W absolutnie każdym banku mamy do czynienia z zupełnie odmienną polityką kredytową, a zarazem interpretacją ryzyka kredytowego. To sprawia, iż warunki w poszczególnych bankach są bardzo różne.

Zdolność kredytowa wpływa na okres kredytowania

Łatwo się domyślić, iż bardzo ważną sprawę stanowi zdolność kredytowa wnioskodawcy, która pozwala zaciągnąć zobowiązanie na pożądaną sumę. Osoby starsze często nie dysponują ponadprzeciętnie wysokimi dochodami, co sprawia, iż muszą podjąć decyzję o niższych ratach kredytowych, a zarazem dłuższym okresie kredytowania, jeżeli takowy w ogóle wchodzi w rachubę z punktu widzenia banku. Dłuższy okres kredytowania ma bezpośrednie przełożenie na wyższe odsetki, które będą towarzyszyły spłacie zobowiązania.

Maksymalny wiek kredytobiorcy określa każdy bank

W umowach kredytowych banki precyzują maksymalny wiek kredytobiorcy, który uwzględnia moment zakończenia spłaty zobowiązania. Czasami kredytobiorcy błędnie interpretują ofertę banku, który pozwala na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na 30-50 lat, lecz zapominają o konieczności sprostania wyzwaniu, jakim jest spełnienie wymogu maksymalnego wieku kredytobiorcy. Kredyt hipoteczny dla starszych kredytobiorców banki oferują najchętniej, gdy jego przeznaczenie to cele mieszkaniowe.

Jaki wiek kredytobiorcy akceptują poszczególne banki?

W bankach klienci mogą zetknąć się z ofertami, które ograniczają maksymalny wiek kredytobiorcy do zaledwie 65 lat, jak i takimi, które pozwalają zaciągnąć zobowiązanie ze spłatą do momentu ukończenia 80. roku życia. Dla przykładu spłatę kredytu hipotecznego do wieku 65 lat uwzględnia BGŻ BNP Paribas, gdy w Alior Banku jako jedynym działającym w Polsce banku istnieje możliwość skorzystania z kredytowania do 80 roku życia. Część banków jest skłonna zaproponować lepsze warunki, gdy klienci spełniają ściśle sprecyzowane kryteria. Bywa, iż podstawowym warunkiem pozostaje konieczność skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia na życie, np. na kilka ostatnich lat okresu kredytowania, dzięki czemu bank ponosi o wiele mniejsze ryzyko.

Podwyższyć wiek pozwala wysoka wartość zabezpieczenia

Banki są skłonne wydłużyć maksymalny wiek najstarszego kredytobiorcy, gdy wartość zabezpieczenia wyraźnie przekracza kwotę kredytu, o którą wnioskuje klient. Z tego względu niektóre banki stosują preferencyjne zasady, gdy kredyt nie przekracza 50% wartości zabezpieczenia. Czasami banki starają się przekonać do swojej oferty biorąc pod uwagę wiek najmłodszego zamiast najstarszego kredytobiorcy, dzięki czemu zwiększają dostępność swoich produktów kredytowych. Instytucje finansowe ostrożnie traktują starszych kredytobiorców, którzy zaciągają kredyt np. wspólnie ze swoimi dziećmi, ponieważ nierzadko uwzględniają zaledwie 30% ich dochodów. Z największym ryzykiem wiąże się moment, w którym kredytobiorcy przechodzą na emeryturę, a jednocześnie ich miesięczne dochody wyraźnie maleją, co potrafi być kłopotem.

Udostępnij:
Oceń na ile artykuł był dla Ciebe korzystny:
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top