Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Długi polskich przedsiębiorstw – czego dotyczą?

News Opublikowano: 12-10-2016

Jak wiadomo prowadzenie firmy wiąże się z wieloma wydatkami, które czasami trudno jest regulować na bieżąco. Jak czytamy na portalu Bankier we wrześniu 2016 roku, nie brakuje przedsiębiorstw, które mają kłopot z terminową spłatą różnych należności. Czego najczęściej dotyczą długi polskich przedsiębiorców? Zapraszamy do dalszej części wpisu.

Za co nie płacą polscy przedsiębiorcy?

W jakich regionach Polski działa najwięcej zadłużonych firm? Najwięcej niesolidnych przedsiębiorców ma zarejestrowaną działalność w województwie Śląskim, Mazowieckim oraz Wielkopolskim.

Jak wynika z danych opublikowanych przez portal Bankier, w Krajowym Rejestrze Sądowym widnieje ponad 437 000 przedsiębiorstw. Biuro Informacji Kredytowej podaje, że co ósme z nich ma poważne problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Przedsiębiorcy mają najwięcej zaległości wynikających z tytułu długów sądowych. Wielu z nich nie płaci na czas rachunków za telefon i Internet. Wśród dłużników sporą grupę stanowią również biznesmeni, którzy zalegają z regulacją rat leasingu.

Z wyżej wymienionych ponad 430 000 firm, 13% z nich posiada zobowiązania przeterminowane o co najmniej 2 miesiące o wartości od 500 zł wzwyż. Poza opłatami za media, leasing i rachunkami, wielu przedsiębiorców nie płaci na czas składek ubezpieczeniowych, czynszu oraz faktur.

Na koniec warto dodać, że mimo wzrostu gospodarczego, coraz więcej firm zostaje wpisanych do rejestru dłużników, co jest mało optymistycznym wnioskiem. Cieszy z drugiej strony fakt, o czym jak na razie mało się mówi (jeżeli w ogóle), że rośnie świadomość przedsiębiorców, którzy coraz częściej nie boją się egzekwować swoich należności. Miejmy nadzieję, że w wyniku zachodzących na rynku procesów na rynku pozostanie więcej rzetelnych firm, co swój pozytywny wpływ z pewnością wywrze na gospodarkę.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *